Kõige joodum alkohol Eestis on...

Konjunktuuriinstituudi andmetel on Eesti kõige joodum alkohoolne jook õlu: mullu joodi õllena ära 41% absoluutalkoholist.

Alkoholi eelistuse protsendid on järgmised: 25% – viin, 10% ülejäänud kanged joogid, 41% – õlu, 15% – viinamarjaveinid, 9% - lahjad alkohoolsed joogid.

Sotsiaalministeeriumi ajaveebis kirjutatakse, et paraku on madal aktsiis tähendanud seda, et õlu muutub tasapisi odavamaks – aktsiisi osa pudeli hinnas on lihtsalt nii väike, et see ei avalda hinnale otsustavat mõju.

Põhjuseks on see, et Eesti senine aktsiisipoliitika on eelistanud lahjasid alkohoolseid jooke. Näiteks 15%ne aktsiisitõus 2015. aastal tähendas õllepudeli kohta vaid 2sendist tõusu, samas kui tõus viinapudeli kohta oli 50 senti.

Kui kuupalga eest kättesaadav viinapudelite hulk on püsinud samas suurusjärgus juba 2010. aastast, siis õlut sai 2015. aastal osta kümnendiku võrra enam kui näiteks 2012. aastal.

Vahe on veelgi teravam, kui vaatame kõige madalamat hinnaklassi. Nii 2013. kui 2014. aastal sai Eesti poodidest odavaima 1 cl alkoholi kätte 14 eurosendi eest – kaheliitristes plastpudelites kange õllena.

Madalaima hinnaklassi jookide hind on oluline seetõttu, et liigtarbijad on oluliselt hinnatundlikumad kui mõõdukad joojad, mistõttu kõige odavamate jookide hinnal on eriti suur mõju alkoholi poolt põhjustatud tervise- ja sotsiaalsetele kahjudele.

 

Äripäev
03. November 2016, 13:06

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi