Insult: kuidas ära tunda süptomeid?

Isuldihaige vajab kiiret abi
Isuldihaige vajab kiiret abiFoto: Raul Mee/ÄP
Ligi kolmandik insulti haigestunutest sureb esimese kuu jooksul ja kolmandik ei parane täielikult. Kuidas seda aga ära tunda?.

"Insuldi üks põhjus on ajuveresoone lõhkemine, mille tulemus on verevalum ajus. Enamik insultidest on aga põhjustatud ajuveresoone ummistusest verehüübe ehk trombi tõttu – seda kutsutakse ajuinfarktiks. Trombi tõttu ei saa närvirakud enam energiat ning lakkavad töötamast," selgitab neuroloog doktor Janika Kõrv.

"Kui insulti haigestumine püsib enam-vähem samal tasemel (5000 inimest aastas), on insulti suremus Eestis aastatega oluliselt langenud. Kui 2008. aastal suri insulti 1575 inimest, siis 2013. aastal 1208 ning 2015. aastal 856 inimest," toob arst välja positiivse trendi. Üheks oluliseks põhjuseks siin on kindlasti erakorralise meditsiini ja haiglate vaheline koostöö insuldi kiirel diagnoosimisel ja ravi rakendamisel.

Insulti võib haigestuda igaüks 

Insuldi ennetamiseks tuleb loobuda suitsetamisest ja alkoholist, toituda tervislikult ning olla füüsiliselt aktiivne. Insuldi tekkimist soodustavad mitmed tegurid ja haigused, mis on ravitavad - näiteks kõrge vererõhk, kõrge kolesteroolitase veres ja kodade virvendusarütmia (üks südame rütmihäiretest). Kuna eelpool nimetatud haiguste ravi on elukestev, on heade ravitulemuste saamiseks oluline patsiendi ja arsti väga hea koostöö nii haiguse ja sellest tulenevate ohtude selgitamisel kui ka erinevate ravivõimaluste vaagimisel.

Kuidas ära tunda insulti?

Ingliskeelne sõnakombinatsioon F.A.S.T. (eesti k. "kiire") aitab insuldile iseloomulikke sümptomeid meeles pidada, ära tunda ja nende ilmnemisel võimalikult kiiresti tegutseda.

Nägu (Face): Kas patsiendi üks näopool/suunurk on alla vajunud? Kas ta naeratada saab?

Käed (Arms): Kas patsient saab mõlemat kätt tõsta ja neid üleval hoida?

Kõne (Speech): Kas patsiendi kõne on segane?

Aeg (Time): Selliste sümptomite ilmnemisel tuleb kiiresti tegutseda. Helistage kiirabisse või vii selliste süptomitega inimene insuldikeskusega haiglasse nii kiiresti kui võimalik.

Äripäev
27. October 2016, 14:06

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi