Vererõhuplaastrid: imeasi või ohtlik pettus?

Kardioloogiaprofessor Margus Viigimaa
Kardioloogiaprofessor Margus ViigimaaFoto: ÄP: Andres Haabu
Sotsiaalmeedias käib kampaania, kus pakutakse Hiina transdermaalseid hüpertooniaplaastreid imetabaseks vererõhu alandamiseks, mille kohta Eesti juhtivaid kardiolooge professor Margus Viigimaa ütleb, et tegu on ebausutava ravimeetodiga.

Professor Viigimaa sõnul lubavad need need transdermaalsed plaastrid patsientidele unustada kõrgenenud vererõhu igavesest ajast igaveseks. "See oleks tohutu murrang meditsiinis, aga olemasoleva informatsiooni alusel täiesti ebatõenäone," kinnitas ta. "Selle tõestamiseks oleks vaja kümneid tuhandeid patsiente kaasavaid ja aastaid kestvaid randomiseeritud uuringuid, mida ei ole olemas."

Viigimaa sõnul on seega tegemist ilma tõenduseta ja ebausutava "ravimeetodiga".

Reklaamis on paljud Eesti inimesed imeplaastreid kiitnud. Näiteks kirjutab 44aastane Swedbankis töötav Karolin Lukas: "Lugenud läbi nende inimeste arvamused, kes on hüpertooniavastaseid plaastreid juba kasutanud, ei hakanud ma arstiga isegi konsulteerima, vaid tellisin kohe ära. Ja nüüd on mul endal, mida teile rääkida. Niisiis, ostu pole ma kordagi kahetsenud! Kõigest 2 nädala möödudes normaliseerus mu vererõhk täiesti, peale selle plaastri ei kasutanud ma midagi, tõenäoliselt aitas just see ja selles pole kahtlustki. Praegu ma enam ei kasuta seda plaastrit (tegin vaheaja), aga vererõhk uuesti tõusnud pole! Ja see on lihtsalt suurepärane! Plaastrit on küllalt lihtne kasutada. See kleebitakse kõhu piirkonda ja seda saab kanda igal sobival ajal. Käisin plaastriga isegi tööl, ebamugavustunnet ei teki. Hiina meditsiin teeb tõelisi imesid! Kui Teile teeb praegu muret kõrge vererõhk, siis soovitan tungivalt seda vahendit uurida. Edu!"

Tema järel kiidab 57aastane Taavi Raudsepp: "Vahend on suht odav võrreldes selle hinnaga, mis ma olen juba kulutanud ravile, ja oleks veel rohkem kulutanud, kui ei oleks neid plaastreid ostnud! Vererõhk normaliseerus, ma isegi ei mäleta, millal viimati nii oli. Tavaliselt on ikkagi kõrgem olnud, isegi kui tablette neelasin. Juba pärast esimest pealekleepimist tunned end paremini. Proovige ise ja te mõiste mind."

Mis sellised imeplaastrid maksavad? Kuni 11. oktoobrini kestvas kampaanias on tehtud mõningast hinnaalandust ja ravikuuri maksumus algab 23 eurost. See on nädalase ravikuuri hind 1. staadiumi e kerge hüpertoonia puhul.

Kui vererõhk on juba väga kõrge (Süstoolne arteriaalne vererõhk (mm/Hg) 180 ja kõrgem), kestab ravikuur 63 päeva ja hind on 47 eurot.

Äripäev
10. October 2016, 09:31

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi