Täid juuste osas ei pirtsuta

Levinud on ekslik arvamus, et täid tekivad mustusest. Nakkuse võib saada sõltumata soost, vanusest või sotsiaalsest kuuluvusest. Sagedamini esineb täitõbe 3- kuni 11aastastel lastel.

Viimastel aastatel on täheldatud, et peatäide esinemissagedus maailmas suureneb, ulatudes sadade miljonite juhtudeni aastas. Seda põhjustavad globaalne kliima soojenemine, tubase tegevuse tõus laste hulgas (arvutimängud, televisioon jm) ning täide vastupanuvõime suurenemine täivastastele ravimitele.

Täitõbe on küllaltki keeruline diagnoosida, kuna täi on väike, juustes peidus, poolläbipaistva kehaga ja tundub sama värvi oma peremehe juustega ning tumedanahalistel inimestel on tumedamad täid kui heledanahalistel. Pedikuloosi kahtluse või peanaha sügeluse puhul pöörduda perearstile.

Peatäi on tiivutu putukas, suurusega 2-3 mm, kes vajab eluks verd, mida imeb inimese peanahast. Sigimisvõimelise täi eluiga on ligikaudu 30 päeva. Ilma verd imemata ei suuda peatäi elada kauem kui 55 tundi. Peatäi ei kanna edasi viirusi; peatäi ei hüppa, lenda ega levi koduloomade (koerad, kassid) vahendusel. Nakatumine toimub enamasti otsesel pea kontaktil täitõve haigega. Peatäi põhjustab peanaha tugevat sügelust ja põletikku.

Kasutusel eri meetodid

Täitõve raviks on erinevaid meetodeid. Mehhaaniliseks on täikamm. Selle puuduseks on, et tulemuslikkus sõltub protseduuri läbiviija hoolikusest (kõiki täisid ei pruugi tabada); oma väiksuse tõttu võivad tingud mahtuda läbi kammipiide; protseduur on aega- ja vaevanõudev.


Keemiliseks ravimeetodiks on insektitsiidid (keemilised neurotoksilised ained, mis hävitavad täid ja tingud). Probleemiks meetodi kasutamisel on ravimi võimalik toksilisus inimesele; täi ja inimese närvisüsteem on üldjoontes sarnane; peanahalt imendub toimeaine organismi ligi neli korda paremini kui mõnelt muult nahapiirkonnalt; täid on ravimitega kohanenud ja ei allu enam ravile.
Võimalik on kasutada nn taimseid tooteid (kookosõli, aniis jt eeterlikud õlid). Toime põhimõte seisneb selles, et eeterlikud õlid tungivad täi hingamissüsteemi. Täid surevad lämbumise ja veetustumise tagajärjel. Probleemid selle meetodi kasutamisel on, et vähe on kliinilisi uuringuid; seegi ei pruugi hävitada kõiki tinge, seetõttu vajab korduvat kasutamist.


Uuem ravimeetod on füüsikaline. Toime põhimõte on tungida sügavale täide, noortäide ning tingude hingamissüsteemi, tõrjuda sealt välja õhk ning sel viisil täi lämmatada. Tänu füüsikalisele toimemehhanismile ei arene täidel resistentsust. Eelised selle meetodi kasutamisel on, et hävivad täi kõik kolm arenguastet (täi, noortäi ja tingu); toime saavutatakse esimese kasutuskorraga;
on hästi talutav ja ohutu; ei sisalda putukamürki.

allikas: www.ph.ee, Koostaja: Sisehaiguste kliinik, naha- ja suguhaiguste osakonna vanemõde Maie Kaasik


95% täidest on tõrjevahenditele resistentsed

Tüütutest täidest vabanemine näeb ette juuste läbikammimist täitõrjevahendi ning tiheda kammiga. Küll aga selgub hiljutisest uuringust, et täid on aja jooksul muutunud kemikaalidele vastupidavamaks ning iga ravim ei pruugi nende eluiga lõpetada, kirjutas Postimees Tervis augusti alguses.

Uuring avaldati Economic Entomology ajakirjas ning selle jaoks võeti 48 USA osariigi kodanikelt 140 täiproovi, vahendab news.com.au. Sellega tuvastati, et 95 protsenti täidest olid tõrjele vastupidavad. "Oleme seda juba pikalt kahtlustanud, et täid on muutunud ravile resistentseks, kuna aastast aastasse kasutatavad tõrjevahendid on laias laastus samad ning oleme palju kuulnud inimesi kurtmas, et ravi ebaõnnestus," selgitas entomoloog Cameron Webb. Webb märkis, et kuna väiksemgi kahtlus täide olemasolus tekitab inimestes palju ärevust, kasutavad nad tõrjevahendeid ka pelgalt kontrolliks. See aga on just üks põhjus, kuidas inimesed ise suurendavad tõenäosust täide paremale vastupidavusele. Ravi ei tapa korraga nagunii kõiki täisid ning ellujääjates areneb sageli välja immuunsus.
Parimaks viisiks täide hävitamisel peab arst odava palsami ja tiheda kammi kasutamist. "Määri palsam pähe ja masseeri see juuksejuurtesse, et täid ei saaks enam ringi roomata. Kammi nad juustest lihtsalt välja ning korda seda protsessi nädal hiljem, et kätte saada ka võimalikud tingud ja täimunad," soovitas ta.

Äripäev
27. September 2016, 13:35

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi