Joodiku tunneb ära tema nahast

Liigne alkoholi (etanooli) tarbimine või alkoholi kuritarvitamine võib põhjustada paljusid tervisehäireid ning on mitmete nahaprobleemide põhjuseks või neid süvendavaks teguriks.

Maksahaigusest põhjustatud nahamuutused
Ämblikhemangioomid
Ämblikhemangioomid on saanud nime oma välimuse tõttu. Veresooned (ämblikujalad) ulatuvad igas suunas väljapoole keskse veresoone (keha) keskelt. Sarnaselt kõikidele veresoontele muutuvad ämblikhemangioomid kahvatumaks, kui neile survet avaldada. Nad võivad pulseerida. Kõige sagedamini esineb neid näol, kaelal, rinnal, käsivartel, käelabadel ja kõhul.
Paljud ämblikhemangioomid on seotud maksatsirroosiga (maksa armistumisega), mida põhjustab kõrge östrogeenitase. Üks 82 patsienti hõlmanud uuring näitas, et alkohoolikutest tsirroosiga patsientidel oli ämblikhemangioomide arv märksa suurem kui mittealkohoolikutest tsirroosiga patsientidel, mis viitab võimalusele, et sellist erinevust võib põhjustada mõni lisategur, nagu näiteks veresoonte laienemine.
Vähesel määral võib ämblikhemangioome esineda ka tervetel lastel ja täiskasvanutel. Need on levinumad naistel, eriti raseduse ajal, kuna neid mõjutab naishormoon östrogeen.

Palmaarerüteem
Krooniline alkoholist põhjustatud maksahaigus võib põhjustada naha punetust. Ka selle põhjuseks peetakse östrogeeni, kuna vahel täheldatakse seda ka normaalse raseduse ajal.

Medusa pea
Kõrge rõhk maksa veenisüsteemis põhjustab kõrget rõhku ka mujal keha veenisüsteemides, sealhulgas naba ümbruse veenides. Nende veenide laienemisel on välimust võrreldud 'Medusa peaga', viidates Kreeka müüdile, milles kauni naise juuksed pärast needust madudeks muutusid.

Ikterus
Alkoholist põhjustatud maksahaigusega patsientidel muutuvad nahk ja silmavalged tihti kollakaks. Sellist seisundit, mida nimetatakse ikteruseks, põhjustab bilirubiin - aine, mis tekib punastest vererakkudest saadud heemi lagunemise tulemusena. Ägeda ja kroonilise maksahaiguse korral on bilirubiini metabolism häiritud. Maksa toime paranemisel ikterus taandub.


Hüperpigmentatsioon
Naha tumenemine (hüperpigmentatsioon) silmade ja suu ümber ning jalgadel võib olla seotud kroonilise maksahaigusega. Selle põhjus on ebaselge.

Alkoholijoobe muud mõjud on järgmised:
Süda: südame löögikiiruse aeglustumine või ebakorrapärane rütm, madal vererõhk, kõrge vererõhk, südamerike, ebakorrapärane rütm
Kesknärvisüsteem: peavalu, segadus, mälukaotus, keskendumisraskused, koordinatsioonihäired, emotsionaalne labiilsus, dementsus, koordinatsioonihäired, Wernicke Korsakoffi sündroom (B1 vitamiini puudulikkus) koos psühhiaatriliste ja nägemishäiretega
Seedeelundkond: iiveldus ja oksendamine
Hingamisteed: astma, aeglane või raske hingamine.

Hemostaas: Kalgendumishäired, vereliistakute elulemuse ja koondumise vähenemine ning madalam tromboplastiini tase
Endokriinsüsteem: madal testosteroonitase, libiido nõrgenemine, munandite atroofia, viljakushäired ja karvakasvu vähenemine näol, kõrge östrogeenitase koos günekomastiaga, rasvajaotuse muutused ja kehakarvade väljalangemine
Söögitoru: haavandid, laiendid, vähk
Maks: hepatiit, tsirroos, sapikivid
Immuunsüsteem: otsene toksiline mõju luuüdile, T-rakkude arvu ja toime vähenemine, immunoglobuliinide elulemuse vähenemine.

Äripäev
27. September 2016, 14:13

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi