Hambaravihüvitus teeb arve alati pooleks

Hambaarsti juures.
Hambaarsti juures.Foto: ÄP: Indrek Susi
Järgmisel aastal täiskasvanutele makstava 30eurose hambaravihüvituse saab jupitada mitmeks osaks ja täissummas arvet välja ei maksta, vaid alati pool sellest.

Uue korra järgi hüvitab haigekassa kuni 30 eurot täiskasvanute esmavajalike teenuste raviarvetest. Arvestuse aluseks on, et patsiendile esitatud raviarve või arvete kogusumma on 60 eurot aastas.

See tähendab, et kuni 60 euro piirides hüvitatakse täiskasvanule pool raviarvest ehk hüvitise suurus on kuni 30 eurot aastas. Juhul kui raviarve on näiteks 100 eurot, siis hüvitisest keegi ilma ei jää ning sellisel juhul on hüvitise suuruseks samuti 30 eurot ehk paika pandud aastane ülempiir, selgitas sotsiaalministeerium.

Samas võib lasta arve riigil tasuda ka nii, et ühel korral pool 25eurosest arvest ja teisel korral siis ülejäänu, arvestusega, et kokku makstakse 30 eurot aastas.

Sotsiaalministeeriumi esindaja selgitas juurde, et kui arve on 30 eurot, peab inimene ise maksma 15 eurot. Sellisel juhul saab ta samal aastal hüvitisena kasutada veel 15 eurot.

Kui arve on 50 eurot, siis hüvitatakse talle samuti pool ehk 25 eurot ning sellisel juhul jääb tal samal aastal hüvitisena järgi 5 eurot.

"Ühesõnaga pole vahet mitu korda sa hambaarsti juures käid või kui suur on sinu raviarve, ikka hüvitatakse sulle sellest alati pool, kuid aasta peale mitte rohkem kui 30 eurot," lisas ministeeriumi suhtekorraldaja Karel Hanni.

Sama loogika kehtib tema kinnitusel ka teiste sihtgruppide osas (rasedad, eakad, töövõimetuspensionärid jne), kelle puhul hüvitatakse 85% raviarvest kui see ei ületa 100 eurot aastas ehk siis neil on hüvitisena võimalik saada aastas maksimaalselt 85 eurot.

Samas ta rõhutas, et inimene ise midagi tegema ei pea. Hambaarst tegeleb haigekassaga ise ehk siis hüvitis arvestatakse kohe arvelt maha.

Teatavasti eelmisel korral, kui täiskasvanud hambaravihüvitust said (varem oli see 300 krooni, toim), pidi inimene saatma arve haigekassasse ja talle maksti see summa hiljem pangakontole. Tookord ei olnud ka arve pooleks tegemist.

Valitsus kiitis heaks ravikindlustuse seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu, millega muutub hambaravi uuest aastast Eesti inimestele oluliselt kättesaadavamaks.

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski sõnul vähendab plaan olulisel määral sadade tuhandete eestimaalaste, eelkõige suurema ravivajadusega inimeste iga-aastaseid kulutusi suutervise parandamisse. Eriti aitab seadusemuudatus vanaduspensionäre, töövõimetuspensionäre ja osalise või puuduva töövõimega inimesi, üle 63aastaseid inimesi, rasedaid, alla 1-aastase lapse emasid ning kõiki neid, kellel on talle osutatud tervishoiuteenuse tagajärjel tekkinud suurenenud vajadus saada hambaraviteenust.

Nende eest hakkab riik maksma hambaravihüvitist kuni 85 eurot igal aastal. Hüvitise arvestuse aluseks on, et patsiendile esitatud raviarve või arvete kogusumma ei ületa 100 euro aastas. Sellisel juhul oleks inimese omaosalus 15 eurot. See puudutab hinnanguliselt enam kui 500 000 inimest.

Eelnõu jõustub plaani järgi 2017. aasta 1. juulist. Täiskasvanute hammaste parandamise programmile on 2017. aaastal riigieelarves ette nähtud 6 miljonit eurot ning alates 2018. aastast 12 miljonit eurot.

 

Äripäev
27. September 2016, 13:22

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi