Uue põlvkonna prilliklaasid

Progressiivne prilliklaasi puhul on läätse kohendatud konkreetse inimese jaoks nõnda, et ta saab näha korraga kaugele ja lähedale.

Lugemisprillide kasutajale on kindlasti tuttav tunne, et kui lugemisprillid on ees, tundub arvutiekraan udune, rääkimata kaugemal asuvatest objektidest.


Kaugele vaatamise prillidega on seevastu kehvem lugeda. Kõigil leidub tuttavaid, kes vaatavad üle prillide, ja on nähtud isegi kahtesid prille korraga kandvaid inimesi. Mäletame ka vanaema ja vanaisa prille, millel on sees „aken” – klaaside lugemisosa.


Progressiivne prilliklaas on kõrgtehnoloogiliselt töödeldud prilliklaas, kus läätse on kohendatud konkreetse inimese jaoks nõnda, et ta saab näha korraga kaugele ja lähedale. Igasugused „aknad” ja muud silmatorkavad lisandid puuduvad. Klaaside ülemise osaga näeb hästi kaugele, keskel on kanal, millega näeb arvutiekraani, ja alumine on mõeldud lugemiseks.


Progressiivsete prillide retsepti määramine ja prillide valmistamine on väga täpne töö. Iga millimeeter peab väga täpselt paigas olema. Seepärast saavad häid progresseeruvaid prille valmistada ainult hea ja moodsa aparatuuriga ning kogenud töötajatega optikafirmad.
Ka prillikandja ise peab siinjuures natuke vaeva nägema, et selliste prillidega hästi nägema õppida. Aju peab nimelt aru saama, kuidas silmad töötavad. Kui inimene on pikka aega valede prillidega vaadanud, peab aju õigete prillidega vaatamiseks ümber harjuma.


Progressiivsete prillide kandja peab kindlasti arvestama, et tal tuleb hakata rohkem pead keerama, kui silmi liigutama, sest eri kaugusele vaatamiseks on läätsede sees nn kanalid. Progresseeruvate prillide kandja silmad liiguvad üles ja alla, kõrvale vaatamiseks peab pead liigutama. Ebameeldiv võib olla see, et klaasi äärtes tekivad moonutused, aga nendest tuleb õppida mööda vaatama.


Progressiivseid prille on valmistatud juba mitukümmend aastat. Eelmise põlvkonna klaasid on tänapäeval odavad ja nende hinnad algavad 60–70 eurost paar, paraku on nendega harjumine tülikas. Kui klaasil puudub või on vanal tehnoloogial põhinev peegeldumisvastane kate (nimetatakse tihti ka standardkatteks) on prille raske hooldada ning klaasid kriimustuvad kergesti.


Prille tellides tuleks prillipoe teenindajale ja optometristile oma vajadustest rääkida ja selgitada, millistes olukordades millist nägemisteravust on tarvis. Nii saab valmistada prillid, mis vastavad täpselt vajadusele. Kui klient näiteks loeb palju ja teeb arvutiga tööd, avardatakse just lugemise osa. Autojuhtidele näiteks aga kaugele nägemise osa.


Seega määrab progressiivsete klaaside hinna kvaliteet – nägemiskanalite disain ja klaasi kate. Moodsad peegeldumisvastased katted on vastupidavad kriimustusele ja neid on kerge puhastada, kuid need vajavad hoolt. Katted kardavad kuuma ja järske temperatuurimuutusi. Ka ahju aur võib klaase kahjustada. Kuiva tolmu prilliklaasil hõõrumine võrdub liivapaberiga pühkimisega.


Äripäev
26. September 2016, 12:24

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi