Kaelasid on perearstidel tulnud sel aastal vähe mõõta

Sellest aastast tuleb perearstidel mõõta autojuhile tervisetõendi andmisel ka tema kaela ümbermõõtu ja kehamassi indeksit. Kui inimene on tugevalt ülekaaluline ja on kahtlus uneapnoele, võib tõend saamata jääda.

Kui veel mulluse aasta lõpuni kontrollisid perearstid tervisetõendit väljastades sõidukijuhi nägemist, vererõhku, motoorikat, kuulmist ja vere glükoosisisaldust ning välistavad diagnoosid, millega ei saa sõita, siis sellest aastast tuleb neil vaadata ka sõidukijuhi kaela ümbermõõtu ja kehamassi indeksit.

Kui need näitajad on liiga suured, võib see viidata uneapnoe sündroomile ning määrus näeb ette, et enne tervisetõendi väljastamist peab uneapnoega sõidukijuht läbima vastava eriarsti konsultatsiooni. Tal peab olema eriarsti hinnang, et tema terviseseisund on asjakohase raviga piisavalt kontrolli all ja tema juhtimisvõime ei ole seisundist tulenevalt vähenenud.

Sotsiaalministeeriumi tervishoiuvõrgu juht Heli Paluste ütles, et mõõduka ja raske uneapnoega isikule (kes ei ole kutseline juht) võib arst anda positiivse otsusega tervisetõendi, kui seisund on asjakohase raviga kontrolli all. Võib anda ka tervisetõendi lühemaks ajaks, kui arst peab seda vajalikuks. Seega uneapnoe ei pruugi olla alati just vastunäidustuseks.

"Infot selle kohta, kui paljudel patsientidel just uneapnoega seoses on jäänud juhiluba saamata sel aastal, või on tervisetõend antud tavalisest lühemaks ajaks, tsentraalselt ja jooksvalt ei koguta," lisas Paluste.

Perearst Eero Merilind ütles, et autojuhtide kaela ümbermõõdu vähendamine ja selleks soovituste andmine ei ole tal sel aastal veel õnnestunud. Ta meenutas, et aastaid tagasi oli määruses keeld, et insuliini süstivad diabeetikud ei tohiks töötada sõiduõpetajatena, mis viis selleni, et mehed töö kaotamise hirmus, keeldusid insuliinravist ning kõndisid ülikõrgete veresuhkrutega ringi.

"Üldiselt pean ma tervisekontrolli perearsti juures mõistlikuks, aga see ei suuda siiski välistada, et keegi iseseisvalt purjus peaga bussi rooli ei istu või väsinud peast rooli taga magama ei jää," ütles Merilind.

"Perearstil on keeruline keelduda tervisetõendi väljastamisest, mistõttu vana süsteem, kus problemaatilised patsiendid suunati liiklusmeditsiini ekspertkomisjoni, meeldis mulle isiklikult rohkem," lisas ta.

Perearstide seltsi juht ja Järveotsa PAKi perearst Diana Ingerainen ütles, et nende keskuses on sel aastal olnud üksikud patsiendid, keda on edasi suunanud, et hinnata võimalikku uneapnoed. Uneapnoega tegelevad nii kopsuarstid, LOR kui ka unearstid-psühhiaatrid. "Süsteemsus uneapnoega tegelemiseks on nõrk," ütles Ingerainen. "Küllap on iga perearst loonud n-ö oma eriarstide võrgustiku, kuhu siis ohutult patsiente suunata. Ohutult tähendab, et saab kindel olla pakutava abi kvaliteedis," lisas ta.

Ingerainen ise on koostööd teinud PERHi pulmonoloogidega, kuna seal toimib e-saatekiri ja e-konsultatsioon ning pakutav abi on kõrge kvaliteediga.

"Meenub üks juhtum, kus alguses oli patsient väga nördinud, et peab „tühipalja paberi“ pärast veel pulmonoloogi poole pöörduma, aga nüüd, kui ta kasutab öösel positiivrõhu seadet, tunneb ennast päeval värskemana ja hommikuti puhanuna," ütleb perearst.

Äripäev
22. September 2016, 12:42

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi