Psühhiaatrilisele ravile viivad stress ja sõltuvus

Vahel tasub aeg maha võtta ja stressi vältida.
Vahel tasub aeg maha võtta ja stressi vältida.Foto: Julia-Maria Linna/ÄP
Psühhiaatriliste haigestumiste peamised põhjused eelmisel aastal olid stress, sõltuvus ja erinevad orgaanilised põhjused, selgub TAI avaldatud statistikast. Kõige enam oli süüdlaseks stress.

Tervise Arengu Instituudi avaldatud statistikast selgus, et esmakordselt või korduvalt psüühika- ja käitumishäirete tõttu ambulatoorsel ravil viibinud patsientide arv on võrreldes aasta varasemaga vähenenud 2,2%. Samas on uute haigusjuhtude arv võrreldes 2014. aastaga kahe protsendi võrra kasvanud.

Uute juhtumite põhjuste top 3

Uusi psüühika- ja käitumishäireid registreeriti psühhiaatrite ambulatoorsete vastuvõttude käigus 25 059 inimesel.

Kolm enim diagnoositud psüühikahäirete gruppi hõlmasid kolmveerandi kõigist uutest juhtudest meeste puhul ning naistel pisut üle 80%.

- Stress ja meeleoluhäired - nii meeste kui naiste seas diagnoositi uute haigusjuhtumitena enim stressiga seotud psüühikahäireid, vastavalt ligi 6 juhtu 1000 mehe ja 8 juhtu 1000 naise kohta. Meestel moodustasid need ligi kolmandiku kõigist uutest juhtudes, naistel 42%.

Umbes viiendik uusi diagnoose meestel oli seotud meeleoluhäiretega (sh depressioon). Naistel olid meeleoluhäired sageduselt teine uute diagnooside rühm, ligi 6 juhtu 1000 naise kohta.

- Psühhoaktiivsed ained (alkohol, narkootikumid) - nende tarvitamisest tingitud häired olid sageduselt teine uute diagnooside rühm meeste seas, hõlmates veerandi kõigist uutest juhtudest. Psühhoaktiivsete ainete kasutamisest tingitud psüühikahäiretest registreeriti mullu 71% alkoholi ja 16% opioidide kasutamise tõttu. Ligi pooltel juhtudest oli tegu psühhoaktiivse aine sõltuvusega, veerandil juhtudest võõrutusseisundiga.

- Orgaanilised psüühikahäired (sh dementsus) olid ka ühed sagedasemad pöördumiste põhjused.

Äripäev
15. September 2016, 13:33

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi