Kui oled lapseootel, siis ära tarbi alkoholi!

FAS-sündroomiga laps.
FAS-sündroomiga laps.Foto: wikipedia.com
Tulevase ema alkoholi tarbimine võib lootel põhjustada väga palju erinevaid ja tõsiseid kahjustusi. Rängimaks neist loetakse kesknärvisüsteemi kahjustust.

Alkohol on teratogeen ehk aine, mis võib tekitada loote arenevas ajus väärarenguid. Lootel kirjeldatakse alkoholi teratogeenset toimet silmadele, näole, hammastele, skeletile, südamele ja kõige enam närvisüsteemile. Ükskõik, millisel raseduse perioodil naine alkoholi tarvitab, toimib see lootele alati, sest alkohol läbib platsenta täielikult. Kogus, mis võib olla ohutu emale, võib olla ohtlik arenevale lootele.

Eesti Karskusliidu esimehe Lauri Beekmanni sõnul hindavad eksperdid, et alkoholi põhjustatud sünnikahjustuste (Fetal Alcohol Spectrum Disorders – FASD) esinemine USAs ja mõnedes Lääne-Euroopa riikides võib olla 2-5 last 100 koolilapse kohta või 2-5% elanikkonnast. „Kui riikide suutlikkus neid lapsi tuvastada ja diagnoosida jätab tõsiselt soovida, siis teadus on teinud märkimisväärseid edusamme suurendamaks meie arusaamist, mida raseduse aegne alkoholi tarvitamine lapsele teha võib ja kui paljusid see pöördumatu kahju tegelikult mõjutada võib,“ ütles Beekmann.

Tänavu jaanuaris avaldatud uurimus identifitseeris 428 konkreetset haigust, mis koos FASDga esinevad. Need haigused mõjutavad peaaegu iga organismi süsteemi, kaasa arvatult kesknärvisüsteem, nägemine, kuulmine, süda, vereringe, seedimine, luu- ja lihaskond ning hingamiselundkond, jagas Beekmann. kelle sõnul on FASDi raskeim väljendusvorm fetaalne alkoholisündroom (FAS) on mentaalse taandarengu juhtivaks põhjuseks lääne tsivilisatsioonis.

Erinevad väärarengud

FASi diagnoosimise kriteeriumideks on välised tunnused näos - väike pea ja silmad, omapärane silmade lõige, madal laup, õhuke ülahuul, lamedad ülahuule kurrud, madalal asetsevad kõrvad jne, sünnieelne või – järgne kasvupeetus ja kesknärvisüsteemi kahjustus. Kõige tõsisemaks probleemiks võivad olla kesknärvisüsteemi häired. Need võivad olla strukturaalsed, neuroloogilised või funktsionaalsed ning kaasneda võivad arengurikked teistes organites - südames, kopsudes, neerudes. Kahjustussümptomid ilmnevad enamasti hilisemas eas madala IQ-na, aeglase arenguna, käitumishäiretena – näiteks hüperaktiivsus, suhtlemisraskus, korrale ja reeglitele allumatus; õpiraskustena - halb mälu, keskendumisvõime ja tähelepanuhäired.

Selleks, et teadvustada alkoholi halba mõju lootele, peetakse Beekmanni sõnul täna maailmas rahvusvahelist alkoholi põhjustatud sünnikahjustuste teadlikustamise päev.

Äripäev
09. September 2016, 13:09

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi