Millal on suuvee kasutamine hädavajalik?

Vahel tuleb ette olukordi, kus suuvee kasutamine on hädavajalik. Nii on see näiteks suukuivuse, halva hingeõhu ja põletikulise seisundi tõttu igemetes.

Suuvesi on suuõõne ja kurgu loputamiseks mõeldud vedelik. Vedelvormi eeliseks hambaharja, -pasta ja -niidi ees on parem ligipääs kitsastesse vahedesse ja augukestesse. Vastavalt soovitud tulemusele erinevad suuveed koostise ja kasutamise poolest. Kuigi omadused võivad neil osati kattuda, võib suuvesi põhitoimelt jaotada antiseptiliseks, suukuivuse, halitoosi- ja põletikuvastaseks.

Antiseptilised suuveed
Antiseptilised suuveed on levinuim suuvete vorm, mida kasutatakse igapäevase hügieeni osana, kuid mitte asendajana, ja mille eesmärk on vähendada kattutekitavate bakterite hulka. Selle tulemusena väheneb kaariese (hambaaugud) ja gingiviidi (igemepõletik) tekkevõimalus ning paraneb hingeõhk.

Antiseptikumina kasutatakse suuvetes sageli kloorheksidiini ja tsetüülpüridiinkloriidi. Kloorheksidiin toimib bakteritsiidselt ja emailile kinnitununa jätkab bakterite kasvu pärssivana veel mõnda aega. Tsetüülpüridiini kasutatakse selle bakteri-, seene- ja viirusvastase toime tõttu ka teistes oraalsetes ravimvormides. Üheskoos toimivad nad sünergistlikult.

Antiseptilised suuveed on hea alternatiiv inimestele, kellel on raskusi hammaste harjamisega, nt vanurid ja breketeid kandvad inimesed lastele, kelle harjamistehnika vajab lihvimist ja teatud ravimite/haiguste korral. Näiteks ladestuvad astmaravis kasutatavad inhaleeritavad glükokortikoidid suuõõnde, muutes selle vastuvõtlikumaks bakteriaalsele ja seeninfektsioonile. Sagedasti igemepõletiku, hambakivi ja katu käes vaevlevad inimesed saavad samuti abi regulaarselt antiseptilisi suuvesi kasutades.

Tavaliselt loputatakse suud kaks korda päevas pärast hammastepesu 10-15 ml loputusvedelikuga. Oluline on suuvesi pärast pooleminutilist kuristamist lihtsalt välja sülitada ja mitte veega loputada, et aktiivained saaksid oma tööd jätkata. Sama reegel kehtib hambapasta kohta. Antiseptiliste suuvete hulka kuuluvad Gum Paroex 0,06% kloorheksidiiniga, Parodontax, Eludril ja Listerine.

Suukuivust vähendavad suuveed
Süljenäärmed toodavad päevas 0,5 kuni 1,5 liitrit sooladest, lipiididest ja proteiinidest koosnevat sülge. Sülg uhab bakterid ära, valmistab toidumasse ette seedekulglasse liikumiseks ja niisutab hambaid-igemeid, et mikroobid neile kinnituda ei saaks. Sülje puhverdav võime kaitseb hambaid happeerosiooni eest ja lisaks lihtsustab sülg maitsetundlikkust ja rääkimist.

Kserostoomia ehk suukuivus võib olla põhjustatud ravimitest (kõrgvererõhuravimid, diureetikumid jt), haigustest (Sjörgeni sündroom, diabeet jt), aga ka alkoholismist, suitsetamisest, suuhingamisest, dehüdratatsioonist ja emotsionaalsetest teguritest (ärevus, närvilisus). Suukuivusele viitavad ärritustunne suus, kuivad huuled, maitsetundlikkuse vähenemine või muutumine, igemehaigused, halb hingeõhk, kaaries ning probleemid rääkimise ja neelamisega.

Kserostoomia ravi seisneb põhjuse likvideerimises ja korrektse suuhügieeni tagamises. Suukuivust leevendab suurem vedelikutarbimine, jääkuubiku või suhkruvaba kompveki imemine või närimiskummi närimine, kofeiini, alkoholi ja suitsetamise vältimine. Oluline on vähendada liigsoolaste, -happeliste, -vürtsikate ja karboniseeritud toiduainete osakaalu menüüs.

Suukuivust kompenseerivad suuveed on kunstlikud süljeasendajad. Need tooted on alkoholi- ja suhkruvabad, koosnedes niisutavatest, antiseptilistest, antioksüdantsetest ja kaariesevastastest ainetest. Proovida võib näiteks Gum Hydral või Xerostom tootesarja, millest leiab peale suuvee ka spreid, geelid ja hambapastad. Suud tuleks loputada vähemalt 30 sekundi jooksul 3-5 korda päevas.

Halitoosivastased suuveed
Halitoos ehk ebameeldiv hingeõhk on laialt esinev probleem, millest inimene ise ei pruugi teadlik ollagi. Kehv hingeõhk on põhjustatud suu tagaosas asetsevate bakterite elutegevuse käigus tekkivatest väävligaasidest. Harva on halitoosi põhjused mujal organismis (nt maos), enamjaolt laheneb probleem suuõõnt ravides.

Halitoosivastased suuveed sisaldavad antibakteriaalseid aineid (kloorheksidiin, tsetüülpüridiin, eeterlikud õlid, tsingiühendid) ja lõhna elimineerivaid aineid. Tsüklodekstriin seob ja neutraliseerib lenduvad väävliühendid. Halitoosivastane suuvesi võib sisaldada ka vürtsikaid komponente süljeerituse suurendamise eesmärgil. Suuvett kasutatakse kaks korda päevas pärast hammastepesu. Vältima peaks alkoholi sisaldavaid preparaate.

Lisaks suuvee kasutamisele tuleb igapäevase hambapesu ja hambavahede niiditamise käigus ka keelt puhastada. Suuõõne mikrofloora parandamisel on oluline regulaarne toitumine, puhta vee joomine ja probiootiliste imemistablettide kasutamine (nt Biogaia Prodentis).

Põletikuvastased suuveed
Põletikuvastased suuveed sisaldavad suuremas annuses antiseptilisi aineid (kloorheksidiin, tsetüülpüridiin) kui muud suuveed. Neid tuleb kasutada kindlate näidustuste korral, nagu hambaoperatsiooni eelne ja järgne hooldus ja gingiviit ehk igemepõletik.

Suud tuleb loputada kaks korda päevas pärast hammastepesu, kuristades vahendit suus vähemalt 30 sekundit. Toimeainete ärauhtumise vältimiseks ei tohi suud seejärel loputada. Kloorheksidiin võib hammastele, proteesidele, plommidele või keelele plekke jätta, seega tuleb kasutamisjuhendit hoolikalt järgida. Lastele on need tooted vastunäidustatud, kuna võivad limaskesti ärritada. Apteekidest on laialt kättesaadav Gum suuvesi Paroex 0,12% kloorheksidiiniga.

Suuvee kasutamine on suuhügieeni tagamisel täiesti oma kohal. Tänapäeval on valik lai ja patsiendikeskne lähenemine seetõttu väga vajalik. Parima toote ja tulemuse saamiseks tasub kindlasti konsulteerida eelnevalt alati hambaarsti või apteekrist spetsialistiga.

Äripäev
08. September 2016, 12:26

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi