Kaalulangetamise kuldne reegel: 500 kcal

Üldjuhul peaks kaalu langetamiseks piisama sellest, kui toiduga saadakse kaalu hoidmiseks vajalikust energiahulgast 300 kcal vähem ning kehalise aktiivsuse kulutusi suurendatakse 200 kcal eest päevas.

Kaalu langetamiseks tuleks peatähelepanu pöörata täisväärtuslikule toitumisele ja liikumisele, kaalulangus omaette eesmärgina peaks olema kolmandal kohal. Kaalu alandamiseks ei ole ühtegi nippi, mis toimiks kõigile ja 100protsendiliselt. Peamine reegel on, et toiduga tuleb saada energiat vähem kui kulutatakse. See omakorda ei tähenda nälgimist, vaid läbimõeldud söömist - tuleb ju väiksema energiakoguse juures kätte saada kõik ainevahetust toetavad toitained (kiudained, vitamiinid, mineraalained). Samuti võib liiga suur energiasaamise piiramine viia organismi hoopis varude kogumise režiimile.

Parim kaalulangetus on aeglane kaalulangetus - umbes 0,5-0,7 kg (maksimaalselt 1 kg) nädalas. Liiga kiire kaalukaotus võib põhjustada pigem lihasmassi kui rasvkoe kaotamist. See tõstab ka teiste probleemide tekkimise tõenäosust, nagu sapikivid ja alatoitumus.
Vaid pikaajaliste muudatuste tegemine toitumise ja kehalise aktiivsuse harjumustes on ainus moodus kaalu langetamiseks ja hoidmiseks.
Kui üritatakse kaalu kaotada või hoida, tuleb eelkõige parandada toitumisharjumusi. Igapäevaselt peaksid toidulaual olema täisteratooted (puder, leib), vähemalt 500 grammi (ehk umbes viis peotäit) köögivilju, 1-2 puuvilja, piimatooteid, midagi toidugrupist kala-linnuliha-muna-liha ning toidugrupist lisatavad rasvad, seemned, pähklid ja õliviljad. Võimalikult vähe (eelistatult üldse mitte) tuleks valida toite suhkru ja magusate ning soolaste näkside grupist (nt suhkur, šokolaad, kommid, küpsised, saiakesed, pirukad, magusad joogid). Samuti tuleks alkoholi tarvitamisel jääda väga mõõdukaks.

Loomulik toit on parem
Mida rohkem valmistatakse toitu võimalikult vähetöötlemata toiduainetest, seda parem. Alati tuleks lugeda ka pakendit, mida toit sisaldab. Valmistoidud kipuvad olema rasva-, suhkru- ja/või soolarikkad, samas sisaldades liialt vähe vajalikke vitamiine, mineraal- ja kiudaineid.

Kehalise aktiivsuse muutmine igapäevaseks harjumuseks on oluline viis aitamaks kaalu kontrolli all hoida. Enamikel nädalapäevadel tuleks liikuda 30-60 minutit. Alustuseks sobib midagi kergemat, olenevalt aastaajast näiteks tempokas jalutamine, kepikõnd, suusatamine, ujumine, tantsimine. Samuti tasub internetist otsida kodus hõlpsasti järeletehtavaid harjutusi, millega treenida erinevaid lihasgruppe.
Olenemata sellest, kui tahtejõuline olete, võivad teid ikka tabada tagasilöögid.  Ärge laske end nendest kõigutada, vaid mõelge kui hästi olete siiani hakkama saanud ja alustage poolelijäänud kohalt uuesti. Kui soovkaal on saavutatud, siis algab kõige raskem osa, sest vaid umbes 10% inimestest suudab saavutatud kaalu ka järgneva aasta jooksul hoida. See tähendab, et muudetud söömis- ja liikumisharjumused peavad jääma ka edaspidi elu lahutamatuks osaks.


Kaalulangetamise nipid
* Minge alati poodi täis kõhuga ja ettevalmistatud toidunimekirjaga
* Vältige poes ahvatluste riiuleid - kondiitritoodete lett, maiustusteriiulid jms
* Ärge serveerige toitu kaussidest või potist, vaid tõstke taldrikutele valmis portsjonid. Juurde võtmiseks pakkuge erinevaid köögivilju
* Vältige nn rootsi lauda - mida väiksem on ahvatluste valik ühel toidukorral, seda parem  
* Nälja puhul sööge köögivilju, köögivilju ja veelkord köögivilju (500 g köögivilju annab umbes sama palju energiat kui kaks šokolaadikommi)
* Kui ei saa ilma magusata, siis kommikarbist või šokolaaditahvlist lase teisel inimesel anda vaid üks tükk, sest ise on ahvatlusele terve karp korraga tühjaks süüa, raske vastu panna. Kõige parem on koju magusaid näkse üldse mitte osta
* Parim jook toidu kõrvale ja janukustutamiseks on vesi
* Jätke võileibadele või/margariin määrimata, soovi korral asendage see toorjuustuga
* Valmistage toit võimalikult värskest ja vähetöödeldud toorainest
* Vältige valmistoitu ja pooltooteid
* Asendage võimalusel hapukoor maitsestamata jogurtiga, kohvikoor piimaga, sai sepiku, täisterasaia või leivaga
* Alkoholi tarvitage mõõdukalt või üldse mitte
* Kui olete lapsevanem, siis ärge sööge oma väikelaste taldrikuid tühjaks pärast seda, kui olete oma söömise tegelikult juba lõpetanud

Äripäev
05. September 2016, 15:06

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi