Tipsutamine ja beebiplaanid kokku ei käi

Alkoholi riskipiiride regulaarne ületamine vähendab võimalust lapse saamiseks viiendiku võrra.
Alkoholi riskipiiride regulaarne ületamine vähendab võimalust lapse saamiseks viiendiku võrra.Foto: Scanpix/Phovoir
Tuhandeid Taani naisi hõlmanud uuring viitab, et kuigi täiskarskus pole naiste maksimaalse viljakuse kindlustamiseks hädavajalik, vähendab riskipiiride regulaarne ületamine võimalust lapse saamiseks viiendiku võrra.

Uuring hõlmas enam kui 6100 viljakas eas Taani naist, kes olid üritanud rasedaks jääda 12 kuud, vahendas ERRi Novaator.

Analüüsist selgus, et nädalas vähem kui 14 alkoholi ühikut tarbivate naiste tõenäosus rasestuda ei erinenud eristataval määral nende alkoholist täielikult hoidunud sookaaslastest.

Sellegipoolest soovitavad autorid ovulatsiooni ajal ja sellele järgnenud nädalatel alkoholist loobuda, kuni on kindel, et lapse eostamine sellel tsüklil ei õnnestunud. Arenev loode on esimesel paaril nädalal pärast munaraku viljastumist välismõjutuste eriti haavatav.

Alkoholi mõju hindamiseks paluti uurimisalustel täita kaks korda kuus 12 kuud järjest või kuni rasestumiseni küsimustik, mis hõlmas lisaks tarbitud alkoholi kogusele ka suitsetamise, menstruaaltsükli ja suguühtes oleku sageduse kohta käivaid küsimusi.

Ellen Mikkelsen Aarhusi ülikooli haiglast leidis kolleegidega, et alkoholist täielikult hoidunud naiste 8054 tsüklist lõppes rasedusega 1381. Seevastu nädalas enam kui 14 alkoholi ühikut tarbinud sookaaslaste seas päädis 307 tsüklist rasedaks jäämisega 37.

Teisisõnu vähendas analüüsi kohaselt iga päev klaasitäie keskmise kangusega veini joomine rasestumise tõenäosust 18 protsenti ehk igal viiendal rühma kuuluva naisel ei õnnestunud rasestuda alkoholi tõttu.

Pikemalt Novaatoris.

Äripäev
02. September 2016, 14:42

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi