Kuidas on Eestis lood tubakaseaduse karmistumisega?

Kui Soomes jõustusid sellest nädalast üsna radikaalsed muudatused, mis peaksid suitsetamist piirama ja mittesuitsetajaid kaitsma, siis Eestis on sarnased mõtted alles eelnõuna kooskõlastusringil.

Soome seaduse eesmärk on noorte eemalehoidmine suitsetamisest. sama eesmärki kannavad ka Eestis plaanitavad muudatused.

Sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna juhataja Katrin Karolin rääkis, et hetkel on kooskõlastusringil tubakaseaduse muutmise seaduse eelnõu, millega lisati tubakaseadusesse keeld mootorsõidukites suitsetada või e-sigaretti tarvitada juhul, kui seal viibib alla 18aastaseid isikuid.  

"Keelu mõte on kaitsta noori ja alaealiseid tubakasuitsu ning e-sigareti aurude kahjuliku mõju eest, sest on näidatud, et passiivselt sisse hingatava suitsu tasemed võivad autodes olla eriti kõrged, isegi kõrgemad kui elumajades, arvestades piiratud ruumi, milles suits levib," selgitas Karolin.

Ta lisas, et e-sigaretile kui tubakatootega sarnaselt kasutatavale ning analoogsele tootele seatakse selle eelnõuga samasugused kasutamise keelud ja piirangud kui suitsetamiselegi.

Tubakapoliitika roheline raamat ja seaduse eelnõu ei käsitle tema sõnul Eestis suitsetamise keelustamist elamute siseruumides. "Suitsetamise keelustamine elamu siseruumides oleks väga komplitseeritud, kuna tegemist eraomandiga," põhjendas ta. "Samuti oleks järelevalve keelu üle väga keeruline."

Euroopa Liidu ja WHO tasandil teeb Eesti ekspert koostööd teiste riikide ekspertidega, sealhulgas Soomega.

Selle aasta alguses jõustusid Eestis veel ühed tubakaseaduse muudatused, mis on ajatatud mitme aasta peale. Nendega saab tutvuda siit.

Äripäev
18. August 2016, 13:45

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi