Liigesevalud teismelisel - millal põhjust muretseda?

Reumatoidartriidi vesiravi Saksamaal kliinikus.
Reumatoidartriidi vesiravi Saksamaal kliinikus.Foto: Scanpix
Puberteedieas on liigese- (jala)valu suhteliselt sage kaebus, esinedes ligikaudu viiendikul kooliealistest lastest. Millal on põhjust muretseda?

Reumatoloogi vastuvõtule võiks saata teismelise, kellel esinevad põletikule viitavad kaebused - liiges(t)e valu, hommikune kangus ja turse, samuti seljavalu ja hommikune kangus.

Puberteedi- ehk teismeliseeaks nimetatakse eaperioodi mis jääb 11.-19. eluaasta vahele. Puberteet algab tüdrukutel reeglina vanuses 9-13 ja poistel 10-14 aastat. Teismeeas toimuvad organismis hormonaalsed muutused ja esinevad kiire pikkuskasvu perioodid (kasvuspurdid). Nn kasvuvalud ei ole selles eagrupis enam jäsemevalude sagedaseks põhjuseks, olles levinud eelkõige 4-10aastaste hulgas.
Jäsemevaludel võivad olla põletikulised ja mittepõletikulised põhjused. Artriidi kliiniliseks diagnoosimiseks peavad lisaks valule esinema ka muud põletiku tunnused, nagu turse, liikuvuse piiratus, valu liigutamisel ja lokaalse temperatuuri muutus.


Liigesevalude põletikulised põhjused
Juveniilne idiopaatiline artriit (JIA) on lapseea sagedaseim reumaatiline haigus, mis algab enne 16. sünnipäeva ja mille tekkepõhjused ei ole teada. JIA diagnoosimiseks peab olema põletik vähemalt ühes liigeses, kestusega vähemalt 6 nädalat. JIA võib alata igas vanuses, puberteediiga on üheks eelistatud vanusegrupiks.
JIA-l on seitse alavormi. Puberteedieas on neist sagedasemad polüartriit, entesiidiga artriit ja psoriaatiline atriit.
JIA võib alata äkki - liiges(t)e turse ja valuga. Puberteedieas on sagedasem siiski hiiliv algus väheste kaebuste ja tagasihoidliku kliinilise leiuga, mistõttu reumatoloogi juurde pöördumine võib viibida ja liigesed võivad jämeneda ja deformeeruda. Sageli on lapsevanematel ekslik veendumus, et lapse kaebused on seotud kiire pikkuskasvuga. Artriidi varane diagnoosimine ja adekvaatne ravi on väga olulised hoidmaks ära kaugtüsistuste (liigesdeformatsioonid ja anküloos) teket.  


Infektsioossed artriidid
Septiline artriit. Kujuneb tekitaja sattumisel liigesesse. Septiline artriit on reeglina suure liigese monoartriit, mille puhul liiges on turses, väga valus, punetav ja soe. Kaasneb palavik ja veres põletikunäitajate tõus. Reaktiivne artriit. Reaktiivse artriidi puhul ei ole tekitaja otseselt liigeses; artriit kaasneb või järgneb ülemiste hingamisteede, seedetrakti või kuse-suguteede infektsioonile. Sagedamini on asümmeetriliselt haaratud alajäseme suured liigesed.
Viiruslik artralgia/artriit esineb enamasti puberteediealistel tüdrukutel ja neidudel ja haarab paljusid liigeseid.
Süsteemsete sidekoehaiguste (luupus, dermatomüosiit, skleroderma) ja lapseea kõige sagedasema vaskuliidi - hemorraagilise vaskuliidi - puhul on artralgia ja/või artriit sagedaste esmaskaebuste hulgas, kuid ei ole kliinilises pildis juhtiv ja ei põhjusta progresseruvat, liigest deformeerivat ja anküloseerivat kahjustust. Süsteemsete sidekoehaiguste esmane avaldumine sageneb lapse vanuse lisandumisel.


Liigesvalude mittepõletikulised põhjused:
Teismeliseeas tulevad liigeskaebuste teise olulise põhjustegrupina arvesse ortopeedia valdkonda kuuluvad haigused, sealhulgas eriti nn ülekoormushaigused. Viimased avalduvad kiire kasvu perioodil noorukitel, kes teevad suure koormusega sporti.
Sagedasemad ülekoormushaigused on Schlatteri tõbi (sääreluu köbrukese ühe- või kahepoolne apofüsiit, lokaalse valu ja tursega) ja patella kondromalaatsia. Esinevad füüsiliselt aktiivsetel noorukitel, reeglina poistel (jooksu ja hüppealade harrastajatel) kasvuperioodis. Nende haiguste raviks on eelkõige koormuse piiramine.
Reieluu pea epifüüsi nihkumine on sagedaseim puusaprobleem noorukieas, eriti ülekaalulistel poistel. Tekkepõhjusteks trauma, mehaanilised faktorid, endokriinpatoloogia. Tunnusteks on lonkamine ja valu puusas, tuharas, reies või põlves, mis süveneb füüsilisel aktiivsusel.
Kandluu apofüsiit.  Tekib korduvatest stressvigastusest kandluu apofüüsile Achilleuse kõõluse kinnituspunktis füüsiliselt aktiivsetel puberteediealistel poistel. Esineb kanna piirkonna valu ja valulikkus palpatsioonil kanna taga ja all.


Ortopeediliste ehk mittepõletikuliste haiguste puhul vallanduvad kaebused valule kehalise kasvatuse tunnis, treeningute ajal või järel. Seevastu põletikuliste haiguste puhused kaebused - eelkõige liigeste kangus - on sageli tuntavad juba hommikul tõustes ja sobiv füüsiline koormus - võimlemine - omab tihti leevendavat mõju.
Kõigis lapseea vanusegruppides on üheks sagedasemaks jäsemevalude põhjuseks trauma. Eriti ohustatud on intensiivselt treeningutega tegelevad noorukid, suurima riskiga on erinevad pallimängud. Trauma võib kujunemisjärgus oleva kroonilise põletiku avaldumise esile tuua. Sel puhul räägitakse traumast kui vallandavast tegurist.


Valusündroomid. Fibromüalgia esineb enamasti teismelistel tütarlastel. Iseloomulik on difuusne luu-lihassüsteemi valu ja palpatsioonil valulike punktide olemasolu. Liigesturseid reeglina ei kaasne. Sageli kaasnevad unehäired, asteenia, peavalud, depressioon, ärevushäired ja ärritatud soole sündroom.
Puberteediealistel neiudel võib liigespõletiku puhune valu vahel olla ülemääraselt suur, mitte kooskõlas objektiivse kliinilise leiuga ja vajada iseseisvalt ravi.

Äripäev
09. August 2016, 13:48

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi