Kosmeetilised operatsioonid genitaalidel

Kosmeetilised operatsioonid genitaalidel sagenevad kogu maailmas. Samas on tõenduspõhine informatsioon nende operatsioonide kohta vähene ja toetab arvamust, et need ei too kaasa loodetud hüvesid.

Kes ja miks soovivad genitaale opereerida?
Jälgides foorumeid, tegime huvitava tähelepaneku, et kui mujal on see probleemiks enam alaealistel, siis kodumaistes foorumites pigem täisealistel ja sünnitanud naistel. Nt enamik neist, kes pöördusid UKs genitaalide kirurgiliseks korrigeerimiseks, olid teismelised ja noored naised, kuid oli ka 10-11aastased. Üks põhjus on kindlasti pornograafia, mis toodab "normaalseid" genitaale, mis meenutavad prepuberteetse tüdruku omi. Lisaks on oma roll sellel, et seoses raseerimisega on välisgenitaalid muutunud "nähtavamaks". Teenusepakkujad rõhuvad enesehinnangu tõstmisele ja seksuaalprobleemide lahendamisele, mis enamasti ei ole seotud genitaalide välimusega, vaid psühholoogiliste ja suhteprobleemidega, mida pole võimalik kirurgiliselt ravida. Naised, kes saavad info meediast, leiavadki, et nende genitaalid pole "normaalsed". Nad eeldavad, et opereeriv kirurg teab milline see on ja suudab selle välimuse saavutada ning see tulemus parandab kuidagi naise heaolu või suhteid.
Erakliinikud pakuvad internetis laia valikut operatsioone kõlavate nimedega nagu labiaplastika, vagiina ahendamine/tihendamine, vagiina noorendamine, hüümeni rekonstruktsioon/parandamine, kliitori tõstmine/repositsioneerimine, kliitorilt liigse naha eemaldamine, G-punkti  suurendamine, häbemekingu rasvaimu. Teenusepakkujad internetis annavad mõista, et antud operatsioonid on rutiinsed, aktsepteeritavad ja täiesti ohutud. Samasuguse mulje jätavad arstid, kes vastavad antud probleemiga seotud küsimustele foorumites. Samas patsiendid, kellele operatsioon tehtud on, on vähe informeeritud, omamata isegi ettekujutust sellest, kas ja kuidas nad tulevikus sünnitada saavad.

Genitaalide varieeruvus
Naiste välisgenitaalid varieeruvad suurtes piirides. Naised, kes otsivad abi operatiivsel teel, ei ole sellest tihti teadlikud. Naiste labia minora`de laius võib varieeruda pea 7 korda, olles 7-50 millimeetrini.
On vähe tõenduspõhist informatsiooni, mis analüüsiks operatsioonide põhjusi, enamgi veel nende kaugtagajärgi, sh tüsistusi ja rahulolu. ACOG (The American College of Obstetricians and Gynecologists) seisukoht on, et teatud juhtudel on operatsioonid genitaalidel näidustatud: kongenitaalsed häired (tupe a- ja hüpoplaasia), naiste ümberlõikamise tagajärgede korrigeerimine, laabiate hüpertroofia, mis tekitab objektiivseid orgaanilisi vaevusi, krooniline vulva ärritus, mille puhul muud põhjused on välja lülitatud, androgeenide liiast tingitud võimalikud orgaanilised häired. Muudel juhtudel taunitakse genitaalide kosmeetilist kirurgiat. Patsiente tuleb teavitada info puudulikkuse ohutuse ja tulemuslikkuse kohta, ning et operatsioon võib kaasa tuua komplikatsioone: infektsioon, muutunud tundlikkus, düspareuunia, adhesioon ja armistumine.


WHO sõnastuse järgi on kõik protseduurid, mis hõlmavad osalist või täielikku naiste välimiste genitaalide eemaldamist või naiste välimiste genitaalide vigastamist kultuurilisel, religioossel või muul mitte-meditsiinilsel põhjusel, naiste genitaalide mutilatsioon. Aga kuidas defineerida naiste genitaalide kosmeetilist kirurgiat, mida meie kultuuriruumis reklaamitakse ja soositakse teenusepakkujate poolt? Tundub, et Lääne meditsiin on see, mis soodustab naiste genitaalide mutilatsiooni, mõeldes välja defekte naiste genitaalidel kui probleemi, mis nõuab skalpelli. Defekt, mis tegelikult on looduslik bioloogiline variatsioon.

Lugu on ilmunud 2012. aasta maikuu Meditsiiniuudise ajalehes.

Äripäev
01. August 2016, 15:05

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi