Päikeseprillid - kellele ja milleks?

Turvaline on osta päikeseprillid optikapoest, siis on kindel, et prillid on kvaliteetsed.
Turvaline on osta päikeseprillid optikapoest, siis on kindel, et prillid on kvaliteetsed.Foto: Scanpix
Kui paarkümmend aastat tagasi võis tunduda, et värvilised klaasid värviliste raamide sees on pelgalt iluasjakesed ning võib-olla soojamaareisi aksessuaarid, siis täna on ilmselt päris paslik öelda, et meil kõigil on tarvis päikeseprille. Kuidas aga prillil ja prillil vahet teha?

Meie maailmajaos jaotatakse prilliklaasid oma tumedusastme järgi viide rühma (0-4), kus "null" tähistab kõige tavapärasemat läbipaistvat toonimata prilliklaasi ning "4 kategooria" on ette nähtud ekstreemsete olude tarbeks.

Esimeses rühmas ehk number "1" kandvad päikeseprillid on kõige heledama tooniga ning neid on võimalik kanda ka pilves ja pisut uduse ilmaga. Teise ja kolmandasse kategooriasse kuuluvad okulaarid on mõistlik ette panna vastavalt keskmise ja juba eredama päikese korral ning nagu juba mainitud, siis neljanda rühma prillid peaksid kindlasti kõigil erakordselt ereda valguse käes viibijatel - meremeestel ja kõrgmäestikes liiklejatel - alati ees olema. Viimatimainitud prillid on aga juba nii tumedad, et autojuhtidele neid pikemaaegseks kandmiseks ei soovitata, kuna nad hakkavad mõjutama kontrastitundlikkust ning värvitaju. 

Lisaks eespool kirjeldatud jaotusele (0-4) on optikapoodidest võimalik leida ka fotokroomseid ning polariseeritud klaasidega prille:

Fotokroomsus tähendab maakeeli seda, et siseruumides on prillidel justkui tavalised toonimata klaasid ees, kuid õue mines muutuvad need ultraviolet-kiirguse mõjul tumedamaks ning inimene saab ühe paari prillidega hakkama nii toas kui ka väljas. 

Polarisatsioon väga lühidalt seletatuna aitab meil selgemini ja kontrastsemalt näha, kuna polariseerivad prilliläätsed ei lase horisontaalsetel valguslainetel silma jõuda ehk puhastavad pildi "optilisest mürast". Polariseeritud prilliklaase soovitatakse purjetajatele ja kõrgmäestikes liikujaile, samuti ka ereda kevadise või suvise päikesepaiste korral.
Viimane tehnikaime on aga polariseeritud fotokroomsed prilliläätsed, mis tähendab seda, et kõnealusel prillil on kõik polarisatsiooni omadused ning see on ideaalne tugevas päikeses kandmiseks, kuid kuna tal on ka fotokroomsus sisse ehitatud, siis võimaldab see läätsel eriti eredas valguses veelgi tumedamaks muutuda. Lihtsustatult võib seda kirjeldada nii, et merel purjetades on silmad tänu polaroid-filtritele korralikult kaitstud veepinnalt peegelduvate horisontaalsete valguskiirte eest ning fotokroomsus teeb niigi tumeda läätse veelgi tumedamaks. Kui aga miskipärast on vaja minna kajutisse midagi tooma, siis laevatekilt siseruumi liikudes ja UV-kiirguse kadudes (fotokroomsus lülitub välja) muutuvad ka prilliklaasid heledamaks ning prille pole tarvis eest ära võtta ja hiljem uuesti ette panna.

Polaroid klaase toodetakse mitmes erinevas toonis:
Pruunid klaasid on tihti kandjaile ühed mugavamad, kuna muudavad toonid soojemaks ja pehmemaks. Kuna need on aga üsna tumedad, siis väga pikaajaliselt pole neid soovituslik kanda.

Hall lääts on samuti väga populaarne, kuna ei muuda meie värvitaju, tihti soovitatakse kõnealuseid läätsesid autojuhtidele ja ka kalastajatele. Hall pole ka nii tume, kui pruun ja seetõttu võib seda pikalt kanda kartmata silmi üle koormata.

Õhtusel ajal auto juhtijaile ning laskesportlastele pakutakse enamasti kollaseid klaase, kuna need muudavad tajutava pildi erksamaks ja kontrastsemaks. Kollane prillilääts eemaldab nimelt valgusest nähtava sinise spektriosa ja suurendab seetõttu kontrastitaju, eriti aitab see selgemini näha videvikus ja uduse ilma korral.

Oluline kasutada ka lastel

Kindlasti on vaja kaitsta ka laste silmi, kuna nende silmade optika on oluliselt läbipaistvam ja õrnem, kui täiskasvanuil. Väikelaste prillid peavad ennekõike olema ohutud: prilliläätsed peaks olema valmistatud ainult plastikust, et võimaliku prilli mahakukkumise korral klaasikillud silmi ei ohustaks. Ka ei ole lastele sobivad väga tumedad klaasid, kuna tumeda läätse taga läheb pupill laiaks ja päike pääseb otse silmapõhja, samuti väheneb ülitumedate prilliklaaside puhul kontrasti- ja värvustaju ning kuna lapse silmad pole veel täielikult välja arenenud, ei ole neile kasulik läbi seesuguste läätsede vaatamine.

Et nooruk päikeseprilli üldse kandma hakkaks, peab arvestama päris mitme asjaoluga: esmalt turvalisus (plastik-klaasid), kerged ja mugavad raamid, lapsele meeldiv välimus ning "2-3" tumeduse kategooriasse kuuluvad klaasid. Kui kõik tingimused on täidetud, on suur tõenäosus, et neid ka rõõmuga kantakse ja seeläbi oma silmi ja nende tervist säästetakse.

Kui lapsepõlves pole silmade hoidmisele suurt tähelepanu pööratud ja ka suguvõsas on eelsoodumusi, võivad vanemas eas kimbutada erinevad silmaprobleemid. Otsene päikesekiirgus teeb liiga silmapõhjale, kus toimuvad fotokeemilised reaktsioonid ning teravalt nägemise punktis võivad nägemiseks vajalikud rakud lihtsalt kärbuda, ka on leitud seoseid liigse päikesekiirguse ja katarakti (kae) ning limaskestavohandi tekke vahel. Juba diagnoositud silmapõhja ning silma eesmiste osade haigusseisundite korral on kindlasti vajalik pidev päikeseprillide kandmine. Ka väga kerge tooniga prilliklaas teeb elu oluliselt mugavamaks.

Kust osta päikeseprille?

Päikeseprille müüakse praegu peaaegu kõikjal: optikapoodidest bensiinijaamade ja supermarketiteni välja. Kas kõikjalt võib prille osta? Jah ja ei. Võib juhtuda, et kodukaupluse jäätisekülmiku kõrval on just sellised päikeseprillid, millest kaua unistanud, ilmselt pole nende hindki võrreldav optikapoe omaga, kuid miks? Prillipoed kontrollivad väga korralikult, millistest kohtadest ja mis kvaliteediga kaup neile saabub; kaubanduskeskus aga ei suuda kindlasti kõikidesse tootegruppidesse samasuguse kirega suhtuda. Kõige ohtlikum olukord, mis võib juhtuda toidupoest ostetud prillidega on see, kui silmapõhja pääseb UV-kiirgus, mis sinna sattuda ei tohiks. Nimelt pole prilliläätsed toidupoodides kontrollitud ning päikeseprilli pähe võidakse maha müüa lihtsalt tükk tumedat plastikut, millel puudub igasugune ultraviolet-kiirguse vastane kaitse. Sellise prilli kandmisega teeb silmale kindlasti rohkem kahju, kui sootuks ilma päikeseprillideta ja lihtsalt nokkmütsiga rannas jalutamine. Optikasalongide puhul seesugust ohtu pole, sealne kaup on kontrollitud ning kindlasti 100% UV-kaitsega.

Olenemata vanusest ja elustiilist, on silmade tervis meile kõigile tähtis. Kui mõelda läbi, milleks päikeseprille kõige enam tarvis on, leiab kindlasti igaüks endale sobivad okulaarid. Ka need ei pea muretsema, kellele on välja kirjutatud kaugele või lähedale vaatamise prillid: tänapäeval toodetakse päikeseprille täpselt etteantud retsepti järgi, et kõigi silmad oleks hoitud.

Äripäev
27. July 2016, 12:46

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi