Äsja toetust palunud vähihaige pereisa suri

Varalahkunud Joona Aruväli
Varalahkunud Joona AruväliFoto:
Eelmisel nädalal palus pereisa Joona Aruväli meedia kaudu toetust, et minna alternatiivsele ravile Saksamaale. Sinna ta pühapäeval ka jõudis, kuid suri ööl vastu teisipäeva.

Elukaaslane ja äripartner Kristel Taal kirjutas Aruvälja Facebooki kontole nii: "Joona lahkus meie seast ööl vastu teisipäeva Würzburgi kliinikus pikalt oodatud ravi üle elamata. Eile pärastlõunal tema seisund halvenes järsult, elutähtsad näitajad langesid alla kriitilise piiri, millest ta arstide tööle vaatamata enam tagasi ei tulnud. Oleme perega sügavas leinas. Täname kõiki suure südamega inimesi, kes meile kaasa tundsid ja Joona ravi jaoks annetasid. Reis siia oli tema viimane elujõudu andev lootus. Viimased sõnad end arstide hoolde andes olid, et ta pole ennast juba väga kaua nii hästi ja kindlalt tundnud … kuid saatusel olid omad plaanid."

Joona Aruväli oli 54aastane pereisa ja koolitusfirma omanik, nelja lapse isa. "Tema Facebooki lehekülge vaadates jääb mulje, et tegemist on terve ja sportliku mehega. Varjatuks jääb aga, et see sportlik pereisa on juba viis aastat raske vähivormiga võidelnud," kirjutas eelmisel nädalal Postimees. Samal õhtul oli eetris TV3 uudistelõik. 

Aruväli lootis abi saada Saksamaalt Würzburgi ülikoolihaiglast, kuid see ravi oli aga väga kallis ja haigekassa seda ei toetanud. Esimeses etapis oli hind 25 000 eurot, kuid kõik kokku ligi 450 000 eurot.

Aruväli on haige olnud 2007. aastast saadik, kui tal avastati C-hepatiit. Veel enne, kui mehe võitlus selle haigusega lõpule jõudis, avastati tal 2011. aastal kompuuteruuringu käigus rindkeres kopsude vahel 11-sentimeetrise läbimõõduga lümfisõlm. Arsti sõnul oli see väikeserakuline lümfoom. Pärast avastust sai mees kuus kuud keemiaravi, mis ka aitas. Arsti sõnul lümfisõlmed taandusid ning mehe olukord muutus stabiilseks.

Väikerakulise lümfoomiga saab inimene rahulikult elada ja see võib ägedaks muutuda alles kümne või kahekümne aasta pärast. Aruväljale tehti keemiaravi kuni 2013. aastani. Samal aastal tehti talle ka C-hepatiidi analüüs ning selgus, et sellest tõvest on mees vaba.

2014. aastal tundis Aruväli taas kõhus valusid ja arvas, et C-hepatiit on tagasi tulnud, kuid pärast analüüse selgus, et hoopis väikerakuline lümfoom on muutunud ägedaks difuusseks suurrakklümfoomiks ehk vereloomevähiks.

Äripäev
13. July 2016, 08:33

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi