Üha sagedamini algab puberteet juba kooli minnes

Uurijate sõnul avalduvad puberteedieale viitavad märgid aina enam juba kuue- või seitsmeaastastel ning varane algus võib tähendada ka suuremaid terviseriske.

Dr Frank Biro sõnul algab puberteet varem tervislike eluviiside järgi elavatel tüdrukutel, vahendas Postimees Tervis väljaannet The Wall Street Journal. Uuringutest on selgunud, et tüdrukutel algabki puberteet poistest umbes aasta varem.

Põhja-Californias hakkavad arstid hindama tüdrukute puberteedieaga seotud muutuseid alates kuuendast eluaastast. Laste endokrinoloog ja laste puberteediiga uurinud Louise Greenspan ütles, et seitse eluaastat on praegu üldiselt normaalne vanus, mil ilmnevad mõned puberteedile viitavad märgid.

Enneaegne puberteet on meditsiiniline termin puberteedi jaoks, mis algab tüdrukutel enne kaheksandat eluaastat ning poistel enne üheksandat eluaastat. Mõnikord võib selle põhjuseks olla ajukasvaja. Sageli on enneaegse puberteedi tekkimise põhjus aga teadmata. Seisundi ravina püütakse selle käiku aeglustada või peatada.

Haigusel on palju terviseriske, näiteks ajakirjas Pediatrics maikuus avaldatud uuringus leiti, et tüdrukutel, kel algab puberteet varajases eas, on suurem tõenäosus noorukieas tekkivaks depressiooniks.

Samuti on varajase puberteediga tüdrukute seas esinenud sagedamini riskikäitumist, näiteks suitsetamist, alkoholi ja narkootikumide tarbimist ning varasemat seksuaalelu algust, rääkis dr Biro. Arsti sõnul on haigusel ka pikemaajalisi kõrvalmõjusid. Täiskasvanuna on varajase puberteediga inimestel suurem risk rasvumiseks, teist tüüpi diabeedi või rinnavähi tekkeks.

Äripäev
27. June 2016, 13:01

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi