Miks mehed põevad põletikulisi haigusi naistest harvem?

Testosteroon põhjustab mitmeid nähtusi: mehed on tavaliselt naistest lihaselisemad, neil on madalam hääl ja tugevam karvakasv. Ning mehed on põletikuliste haiguste ja allergiate suhtes vähem vastuvõtlikud kui naised.

Ka selle asjaolu põhjuseks on meessuguhormoonid - seda näitab Jena (Saksamaa) Friedrich Schilleri Ülikooli farmatseutide poolt läbiviidud uuring.
"Sellised haigused, nagu reumatoidartriit, psoriaas või astma esinevad eelkõige naistel," selgitab professor Oliver Werz Jena Ülikoolist. Kuigi see asjaolu on juba mõnda aega teada, on selliste erinevuste põhjused seni suuresti selgusetuks jäänud. Nüüd on Jena ravimi- ja meditsiinilise keemia professor koos oma kolleegidega välja selgitanud, et suguhormoonidel on selles oluline roll. Seda kirjeldavad teadlased teadusväljaande FASEB Journalis.

Rakud reageerivad erinevalt

"Läbiviidud analüüside sarjas oleme kindlaks teinud, et meeste ja naiste rakud reageerivad põletikulistele stimulaatoritele erinevalt," selgitab Carlo Pergola Jena Ülikooli Farmaatsiainstituudist. Nii tootsid mõned naiste immuunrakud meeste omadega võrreldes peaaegu kaks korda rohkem põletikku soodustavaid aineid. Koos kolleegidega Tübingenist (Saksamaa), Stockholmist (Rootsi) ja Napolist (Itaalia) püüdsid Jena teadlased kindlaks teha nende erinevuste molekulaarseid põhjusi ning esitasid oma tähelepanekud käimasolevas uuringus. Selleks isoleerisid nad mees- ja naissoost doonorite immuunrakud ning analüüsisid katseklaasides põletikku soodustavate ainete tootmisega tegelevate ensüümide toimet. Nad leidsid, et meesrakkudes on ensüüm fosfolipaas D vähemaktiivne kui naistel. "Huvitav on märkida, et ensüümi toime väheneb pärast testosterooniga töötlemist ka naiste immuunrakkudes", toob Dr. Pergola välja olulise aspekti.

Nende tähelepanekute põhjal järeldasid Jena farmatseudid, et meessuguhormoonidel on immuunsusreaktsiooni muutumisel peamine roll. See selgitaks ka juba varem täheldatud teist nähtust, nimelt asjaolu, et testosteroon võib kaitsta mehi arterioskleroosi eest. Professor Werz rõhutab, et uusi teadmisi tuleks arvesse võtta uute põletikuvastaste ravimeetodite ja ravimite hindamisel. "Uusi ravimeetodeid katsetatakse seniajani sagedamini tavaliselt meessoost vabatahtlike või patsientide peal." Kuid nüüd on Jena uuring näidanud, et meessoost katsealustega saadud tulemusi pole võimalik otseselt naistele üle kanda. Oluline oleks hoopiski 'kohandatud' ravimeetodite väljatöötamine meeste ja naiste jaoks.

Äripäev
09. June 2016, 11:13

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi