Puugid levitavad uue suunana ehrlihioosi

Puuk.
Puuk.Foto: puugiinfo.blogspot.com
Esimese viie kuuga registreeritud 162 puukborrelioosi- ja neli entsefaliidijuhtu on terviseameti epidemioloogilise valmisoleku büroo juhataja Irina Dontšenko sõnul stabiilne tulemus.

Terviseameti andmetel on võrreldes kahe eelmise aastaga borrelioosijuhte registreeritud esimese viie kuu jooksul mõnevõrra vähem. Entsefaliidijuhtude statistika aastate jooksul muutunud ei ole, vahendas ERRi uudisteportaal.

Irina Dontšenko sõnul levitavad puugid uue n-ö suunana lisaks eelmainitutele ka ägedat bakter-nakkushaigust ehrlihioosi.

Terviseameti andmed kirjeldavad, et inimese ehrlihioosi haigusenähud on mittespetsiifilised: esineb palavik, peavalu, isutus, iiveldus, oksendamine, lihasevalu. Viiendikul haigetest tekib meningoentsefaliit.

Diferentsiaaldiagnostiliselt tuleb inimese ehrlihioosi eristada puukentsefaliidist, puukborrelioosist, babesioosist, tulareemiast, leptospiroosist, hepatiidist, gastroenteriidist, sepsisest ja toksilise šoki sündroomist. Haigusevormide raskus on erinev ning 2,7% juhtudest võib haigus lõppeda surmaga.

Inimese ehrlihioosi valikravim on doksütsükliin, vaktsiin seni puudub.

Tartu Tervishoiu Kõrgkooli õppejõud Eerik Jõgi lisas, et Eestis on keskeltläbi 30-40% puukidest nakatatud.

"Osade puukide puhul on isegi topeltnakkus. Võite saada nii borrelioosi kui ka entsefaliidi. Tihtipeale on kuni kümnel protsendil nakatunutest mitu erinevat borreelia alamliiki korraga," selgitas ta.

Jõgi toob välja, et haigusjuhtude arvukuse poolest paistab silma Saaremaa. Samale tendentsile viitab ka Irina Dontšenko, kui räägib viimase viie kuu põhjal peamistest piirkondadest: "Kohad, kus oli registreeritud rohkem haigusjuhte oli Tallinn, Pärnu maakond ja Saare maakond. Ja puukentsefaliite on meil registreeritud Saare maakonnas, Tartumaal, Pärnumaal ja Harjumaal," ütles Dontšenko.

Juba alanud puhkusehooajal ei ole aga puugihirmust vaja tegevusi tegemata jätta, sest tõenäosus nakatumiseks on Jõe sõnul väike.

"Kui puuk on teil peal, siis tõenäosus, et see puuk on nakatunud, on 30 protsenti. Tõenäosus, et te põete borrelioosi raskel kujul läbi on samuti vähemus, ehk umbes 30 protsenti. Kokku jääb tõenäosus, et te päriselt haigeks jääte kuskil kümme protsenti," rääkis Jõgi.

Mida teha, kui leiad keha küljest puugi? Loe SIIT.

Äripäev
08. June 2016, 16:25

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi