Universaalne vähivaktsiin arvatust lähemal

Vaktsineerimine.
Vaktsineerimine.Foto: pixabay.com
Saksa teadlased näitavad uurimuses, et universaalse vähivaktsiini loomine ei pruugi olla sinine unistus.

Jättes kõrvale suitsetamisest ja päevade kaupa solaariumis lebamisest hoidumise ja üldised tervislikud eluviisid, pole kuigi palju võimalusi, kuidas enda vähki haigestumise tõenäosust vähendada, vahendas ERRi portaal Novaator.

See ei tähenda, et n-ö universaalse vaktsiini otsimisega ei tegeleta. Ühe võimalusena nähakse selleks keha enda immuunsüsteemi rakendamist. ''Kuigi vähirakkudes või nende pinnal leidub tihti valke, mis pole kehale omased ning immuunsüsteem võiks nende vastu võitlusse asuda, langeb ajapikku selle võimekus neid ära tunda,'' nentis Ugur Sahin, Mainzi ülikooli onkoloog ja ajakirjas Nature ilmunud uurimuse juhtivautor. Seega tuleks immuunsüsteemile taas meenutada, mis vähirakke normaalsetest rakkudest eristab.

Tartu ülikooli molekulaarimmunoloogia professor Pärt Peterson märkis, et varem on üritatud kasutada selleks valgupõhiseid vaktsiine. Väga häid tulemusi pole need aga andud. "(Uue töö - toim.) Uudsus on kahtlemata nii RNA-põhises lähenemises kui ka uudsetes nanopartiklites. RNA kasutamine on seni olnud keeruline, kuna see on suhteliselt kiiresti lagunev molekul, aga antud nanopartiklitega suudeti saavutada stabiilsem olukord,'' laiendas professor.

Sahini poolt lähtematerjalina kasutatud RNA-molekul sisaldab endas instruktsioone valkude ehitamiseks. Nukleiinhappe lagunemise vältimiseks ümbritseti need rasvhapetest koosneva membraaniga, mille tulemusel saadi 250-nanomeetrise läbimõõduga nanoosakesed.

Osakestele antud elektrilaengu tõttu korjati need verre süstimisel eeskätt üles põrnas ja teistes lümfikudedes asuvate dendriitrakkudena tuntud spetsiaalsete immuunsüsteemi rakkude poolt. Põrnas nanoosakestega tekitataval põletikuprotsessil on oluline roll immuunsüsteemi ''äratamises''.

Pikemalt Novaatoris.

Äripäev
06. June 2016, 15:51

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi