Varikoos - tasu kahel jalal kõndimise eest

Paljud arvavad, et päeva lõpuks tekkiv valu jalgades ja tursed on normaalne nähtus, kuid see pole nii.

Kui need sümptomid tekivad regulaarselt tavalise tööpäeva lõpus, mitte aga suurema koormuse järel, on aeg lüüa häirekella.

Enam kui pooled naistest kannatavad veenilaiendite all. Samuti tekivad need järjest noorematel. Haigus, mida nimetatakse ka varikoosiks, on kaval. See põhjustab hulganisti füüsilisi ja esteetilisi probleeme ning võib tuua ka tõsiseid tüsistusi.
Siiani ei ole täpselt teada, millest varikoossed veenilaiendid tekivad. Võimalik, et tegemist on päriliku pindmiste veenide seinte nõrkusega, mis antakse edasi peamiselt mööda naisliini.
Veenilaiendite all kannatavate haigete uuring näitas, et reeglina põevad ka nende sugulased sama haigust. Pärilikkuse süüks võib pidada haigust isegi 60-80% juhtudest ja seda eriti puhkudel, kus haigus väljendub veeniseinte side- ja lihaskoe ja veeniklappide kaasasündinud nõrkuses ning jalalaba moonutatud ehituses. Reeglina on päritav ka kollageeni ja elastiini sisalduse häire veeniseintes, mis ei lase veenis normaalset rõhku hoida.
Kuid riskigruppi kuuluvad ka need, kellel on istuv või seisev töö, lapseootel naised, ülekaalulised ja raske füüsilise koormusega kokkupuutujad. Taoliste inimeste veenid võivad taluda ainult normaalset koormust. Liigse füüsilise koormuse korral, täituvad eriti teismelistel jalgade sooned verega, tõuseb venoosne rõhk, mis veresoone seinte nõrkuse korral põhjustab veenilaiendid. Varikoosi korral kaotavad veenid elastsuse ja saavad vigastada, mis tekitab veresoonte läbimõõdu suurenemist. See omakorda põhjustab verepaisu ja takistab toitainete jõudmist kudedesse.
Kuid kaugeltki kõik eelsoodumusega isikud ei kannata tingimata varikoossete veenilaiendite all. Järelikult on haiguse tekkeks ja arenguks vaja ka muid põhjuseid.
Ja siin saab inimene ise palju ennetavat ära teha. Kui märkate jalgadel nn tähekesi või siniseid veresooni, ärge lootke, et need kaovad iseenesest. Pöörduge veenihaiguste arsti poole. Muidugi võivad teie kahtlused olla alusetud, kuid parem karta kui kahetseda. Arstid soovitavad mitte tegeleda eneseraviga. Suurem osa varikoosivastaseid rahvameditsiini vahendeid on väheefektiivsed, samas kui veeni toniseerivaid aineid - salve ja tablette - kasutavad ka arstid. Need ained ei ravi veenilaiendeid, vaid vähendavad ebameeldivaid sümptomeid. Kuid ka toetavat ravi peab määrama spetsialist, kes arvestab iga patsiendi eripära.

Vaadake oma jalgu: kui neid katab sinakas või punane veresoonte võrk, kui veenid meenutavad väikseid kühmukesi on teil varikoos. Õhtuks suurenev turse viitab samuti veenilaienditele.

Mida teha kodus?
1. Proovige iga tund tõsta jalad 10-15 minutiks üles.
2. Aeg-ajalt kiikuge kandadelt varvastele ja tagasi.
3. Kui veenid jalgadel on laiendatud, kasutage kindlasti kompressioonravi vahendeid (sidemed, sukad, põlvikud, sukkpüksid).

Millal minna arsti juurde?
Kui päeva lõpuks on jalad tursunud ja valutavad, kui on tekkinud tähekesed või inetud veenitursed.
1. Tänapäeval on varikoosi raviks loodud terve hulk preparaate (venotoonikuid). Need sisaldavad aineid, mis tõstavad veenide toonust, vähendavad turseid ja valusündroomi.
2. Veenilaiendeid võib eemaldada kirurgiliselt, laseri või skleroseerivate lahuste abil.
Haiguse varajases staadiumis võib piirduda mitteoperatiivse raviga. Kvaliteetse, õigesti valitud kompressioonitrikotaaži kasutamine koos veene toniseerivate preparaatidega lubab kiiresti parandada patsiendi seisundit ja peatada haiguse arengut.

Raskematel juhtudel on vajalik operatsioon, mille käigus eemaldab veresoontekirurg kahjustatud veenid. Seejärel juhitakse veeniveri vigastamata nahaalustesse ja sügavamatesse veenidesse. Tänapäeval levib aina rohkem skleroteraapia - varikoosi mitteoperatiivne ravimeetod, kus kahjustatud veene ei eemaldata. Haigesse kohta viiakse eripreparaat, mis just kui liimib haiged veenid kinni ja pikapaele need lihtsalt kaovad. See on valutu protseduur, mis ei jäta mingeid arme, kuid paraku ei sobi ka kõigile. Ravivaliku üle saab otsustada vaid arst.

Profülaktika:
Varikoosi puhul on väga oluline spetsiaalse trikotaaži kandmine. Avaldades survet veenidele, parandavad sellised sukad ja sukkpüksid alajäsemete verevarustust, lihtsustavad veenide ja lihaspumba tööd, vähendavad koormust südamele, ennetavad jalgade väsimust, valu ja turseid.
Ei tohi unustada kaht momenti: esiteks tuleb kasutada ainult kvaliteetseid tooteid, teiseks peab neid valima spetsialist. Kui valida kompressioonitase valesti, võib saada rohkem kahju kui kasu.

Huvitav teada:
Loomadel ei esine varikoosi. Tänu sellele, et aktiivse elutegevuse ajal tsirkuleerib inimesel suurem osa verd südamest allpool (60-70 %), võib seda haigust kohata vaid inimestel. See tähendab, et veenilaiendite risk on inimesse programmeeritud looduse poolt, kuna ta liigub kahel, mitte neljal jalal. Seetõttu on veri sunnitud alajäsemetest tõusma märkimisväärselt kõrgele, ületades maa küljetõmbejõu. Ega asjatult nimetata varikoosi tasuks kahel jalal kõndimise eest.

Äripäev
27. May 2016, 12:00

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi