Tolmulestad - nad ootavad meid alati voodis

Tolmulestad.
Tolmulestad.Foto:
Kõige sagedamini põhjustavad allergiat kodutolmulestad. Kes nad on? Nad on pea läbipaistvad 0,2-0,3 mm silmaga nähtamatud ämblikulaadsed pisiolendid. Elavad nad meie voodis ja mujal pehmes mööblis.

Paljunemiseks vajavad lestad niiskust üle 50% ja temperatuuri 10-30° ning toiduks inimnahalt eraldunud kõõma. Head elutingimused leiavad nad voodiriietes ja madratsis, aga ka mujal pehmes mööblis, sisustustekstiilides ning pehmetes mänguasjades. Eriti meeldivad neile meie voodid: ühes madratsis “elab” kuni 10  miljonit  tolmulesta. 1 gramm madratsitolmu võib sisaldada 15 000 lesta.

Lesti leidub ka puhtaimas kodus. Aga ka nende jaoks ebasoodsa “kliima” ja väikese toiduvalikuga perioodid elavad lestad munade või vastsete kujul  üle. Seejuures ei ole neile üldse oluline, kas madratsid on valmistatud looduslikust või tehismaterjalist.
Allergia tegelikuks tekitajaks on lestad ise ja nende väljaheited. Pärast kuivamist ja lagunemist  segunevad  väljaheited tolmuga ja põhjustavad sellega kukkupuutuvatel inimestel ägedat allergiat ehk tolmuallergiat.

Allergianähtudeks võiks pidada:
* rahutu uni;
* sügelus;
* aevastushood;
* nohu.

Mida rohkem on lestasid, seda suuremad on allergilised  kaebused. Allergianähud võivad olla ajutised või pidevad, olles seotud tolmuse tegevuse, niiske aastaajaga või kindla kohaga. Sageli ägenevad allergianähud öösel või varahommikul.

Parim ravi on lesti vältida, kuid sageli õnnestub see vaid osaliselt ning vajatakse lisaks ka ravimeid.   Kaasaegsed allergiaravimid on ohutud ja sobivad ka pikaajaliseks kasutamiseks. Tuleb arvestada, et sobiva ravimi leidmine ja ravitoime ilmumine võtab vahel aega.

Soovitused tolmuallergia vältimiseks:
* hoidke magamistuba jahedam - lestadele ei meeldi temperatuur, mis on madalam kui 18 kraadi C;
* tuulutage sageli tube;
* loobuge toataimedest – vähemalt  magamistoas, kuna mullas võivad areneda hallitusseened;
* võimalusel eemaldage kõik tolmu koguvad esemed (ka kardinad on ideaalsed tolmukogujad);
* vähendage vaipade arvu, loobuge täiendavatest katetest, päevatekkidest jne.
* kasutage korrapäraselt tolmuimejat.
* ärge lubage allergia all kannatajatel kunagi ise tolmuimejat kasutada.

Tolmulestad – tillukesed, kuid ohtlikud

Allergiaid põhjustavad tolmulestade väljaheites olevad ensüümid. Tolmulestad elavad madratsites, patjades ja tekkides (80% kodustest tolmulesta allergeenidest leitakse madratsis olevast tolmust).

Lestad elavad ka vaipades, tugitoolides ja muudes kangast valmistatud esemetes. Nad toituvad naha surnud osakestest ja paljunevad kiiremini keskkonnas, kus temperatuur on 22 kuni 26 kraadi C ja suhteline õhuniiskus vähemalt 50%.

Tolmulestade väljaheitest pärit allergeen võib püsida kõrges kontsentratsioonis kodutolmus kuni talve lõpuni. Tolmulestaallergia võib lüüa välja astma, allergilise nohu ehk riniidi või ekseemina. Lööve ilmub tavaliselt kohe, kui inimene hommikul voodist tõuseb. Sümptomid võivad püsida aasta ringi, kuid on ägedamad sügisel ja talvel ning niiske või vihmase ilmaga.
www.dormeo.ee

Äripäev
16. May 2016, 15:31

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi