Mida tähele panna tugisukkade valikul?

Aire Põder AS ITK tromboosikabineti õde
Aire Põder AS ITK tromboosikabineti õdeFoto: ÄP: Eiko Kink
Ravisukad on oma olemuselt ravitoetava toimega ja venoosset vereringet soodustavad.

Sukkpükste surve on tugevam pahkluu piirkonnas ja väiksem reieosal. See aitab suunata verd südame poole ja hoiab ära vere kogunemise jalgade veenidesse. Tugisukad peavad olema täpselt parajad. Surve jalgadele peab olema tuntav, kuid sukad ei tohi pigistada. Ravisukkasid määratakse rõhu järgi (mmHG). DEN näitab suka niidi omadust - venivus, paksus jne. Sukkade valiku tegemiseks peab olema võimalus vaadata näidiseid või kataloogi. Selleks, et patsient saaks endale õige suurusega ravisukad tuleb ära mõõta tema pahkluu ja reie ümbermõõt. Reisipõlvik mõõdetakse jala numbri järgi. Ravisukki ei müüda laiatarbekaubana. Ravisukad on müügil ainult apteekides või tervisekauplustes. Elastiksidemega jalgade sidumine ei ole soovitatav, kuna sidumisel ei jaotu rõhk jalale ühtlaselt ja võib kasu asemel tuua hoopis kahju.

Tugisukkad jaotatakse rõhu järgi. Erinevatel sukatootjatel võivad rõhud olla kerges erinevuses. Lisaks määravad sukatootjad ka kompressioon klasse. Selleks, et patsiendile asi lihtsam oleks lähtume tromboosikabinetis suka valikul nn toimeainest ehk rõhust. Rõhu soovitus tuleneb Ameerika Rindkere Kirurgide Assotsiatsiooni ravijuhistest ehk ACCPst.


Kerge surve (7-9 mmHg) sukkasid soovitatakse kanda esimeste väsimus- ja pakitsussümptomite ilmnemisel. Kerge surve toetab jalgu ja hoiab ära jalgade väsimuse ja tursed. Sobivad kõigile kellel on perekondlik eelsoodumus veenihaiguste tekkeks, ülekaal, pikka istumist või seismist nõudev tööviis.
Keskmise surve (15-18 mmHg) sukad sobivad, kui jalad väsivad ja on turses või kui ilmuvad esimesed veenilaiendid. Sellised vereringehäired võivad esineda rasedatel.  Ennetamaks  probleemide teket on rasedatel soovitav kanda ravisukki alates teisest trimestrist.
Keskmine kuni tugev surve (19- 22 mmHg) on soovitatav venoosse puudulikkuse, kroonilise varikoosi ja tursete puhul. Sobib pindmise tromboflebiidi korral ja operatsiooni järgseks perioodiks.
Tugeva surve (20-30 mmHg) sukk antakse arsti ettekirjutusel. Kasutatakse süvaveenitromboosi puhul, et pidurdada postrombootilise sündroomi teket. Soovitatav kandmise aeg vähemalt 2 aastat.

Väga tugev surve (25-40 mmHg) sukka kantakse samuti arsti ettekirjutusel. See om näidustatud süvaveenitromboosi, tugeva venoosse puudulikkuse, kroonilise varikoosi ja tursete puhul. Sobivad ka jalatraumade ja luumurdude puhul.
Antitrombootilised meditsiinilised sukad (18-24 mmHg) on mõeldud tromboflebiidi vältimiseks kirurgiliste op.- e ajal ja järel ning patsientidel, kes on pikal voodirežiimil.
Reisipõlvikud (12-15 mmHg) on mõeldud inimestele, kes oma töö või elustiili pärast on sunnitud tihti auto, rongi, bussi või lennukiga sõitma. Samas pole neid mõtet panna peale reisi kappi seisma vaid võib edasi ka igapäevaselt kanda.
Teadmiseks, et tootja annab suka igapäevasel kandmisel rõhule garantii 6-ks kuuks. Peale seda tuleks soetada uus kompressioon sukk.

Äripäev
13. May 2016, 15:33

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi