Ministeerium kaalub immuniseerimiskava uuendamist

Vaktsiin.
Vaktsiin.Foto: Scanpix/Caro
Sotsiaalministeerium plaanib immuniseerimiskava täiendamist, uute vaktsineerimiste lisamisel on kõne all HPV ja pneumokokk-nakkuse vastased immuniseerimised.

Rahvatervise osakonna nõuniku Martin Kadai sõnul on tänaseks TÜ tervishoiu instituudil inimese papilloomiviiruse (HPV) ja pneumokokk-nakkuse vastaste vaktsiinide kulutõhususe raportite uuendamine lõpujärgus.

Ministeeriumil on plaanis paluda TÜ tervishoiu instituudil raportite tutvustus immunoprofülaktika ekspertkomisjonile ning teistele osapooltele mai alguses. Peale raportite tutvustamist planeeritakse eraldi immunoprofülaktika ekspertkomisjoni kohtumine, kus võetakse päevakorda immuniseerimiskava muutmine.

Riikliku immuniseerimiskava muutmisel lähtutakse Kadai sõnul ennekõike Eesti epidemioloogilisest olukorrast aga võetakse arvesse ka muu maailma praktikat.

Lapsed on pneumokokk-infektsioonide peamised levitajad

Lääne-Tallinna Keskhaigla nakkusarst Helen Mülle sõnul on kõige sagedasemad pneumokoki poolt põhjustatud infektsioonid on äge keskkõrvapõletik, põskkoopapõletik ja kopsupõletik. Lisaks neile võib pneumokokk tekitada ka meningiiti ja sepsist.

Sagedamini põevad pneumokokk-nakkusi alla kaheaastased lapsed, vanemaealised inimesed ning kroonilisi haigusi põdevad inimesed.

Pneumokokk-nakkust ravitakse antibiootikumiga. "Eestis on selleks esmane valik penitsilliin, kuid paljudes arenenud riikides on pneumokokk muutunud penitsilliini suhtes resistentseks," selgitas arst.

"Oluline on teada, et mitmeid pneumokokk-infektsioone saab ennetada vaktsineerimisega," sõnas Mülle. Ta kinnitas, et laste vaktsineerimise suure hõlmatuse korral väheneb oluliselt ka täiskasvanute haigestumine rasketesse pneumokokk-nakkustesse, sest lapsed on pneumokokk-infektsioonide peamised levitajad.

Mülle sõnul on kindlasti soovitatav vaktsineerida alla kaheaastaseid lapsi, üle 65-aastaseid inimesi ning inimesi, kes põevad kroonilist kopsuhaigust, südamehaigust, neeruhaigust või diabeeti, samuti inimesi, kelle puhul on plaanis organi siirdamine, keskkõrvaimplantaadi paigaldamine või põrna eemaldamine.

Ennast on pneumokokk-nakkuse vastu võimalik vaktsineerida näiteks Lääne-Tallinna Keskhaigla nakkuskliiniku polikliinikus. "Peamiselt tulevad meie juurde vaktsineerima väikelapsed ja krooniliste haigustega vanemaealised inimesed," sõnas Mülle ja lisas, et sageli on vaktsineerimissoov ajendatud perearsti või eriarsti soovitusest lasta end pneumokoki vastu vaktsineerida lähtuvalt riskirühma kuulumisest.

Pneumokokk-nakkuste diagnoositud juhud Eestis:

2015 – 90

2014 –  66

2013 – 110

2012 – 104

2011 – 62

2010 – 36

Allikas: terviseamet

 

Äripäev
03. May 2016, 13:51

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi