Naiste teadlikkus rinnavähist on kasvanud

Iga naine saab oma tervise heaks teha seda, et sõeluuringule tulla, ütleb Põhja-Eesti Regionaalhaigla radioloogiakeskuse juhataja doktor Maret Talk (pildil).
Iga naine saab oma tervise heaks teha seda, et sõeluuringule tulla, ütleb Põhja-Eesti Regionaalhaigla radioloogiakeskuse juhataja doktor Maret Talk (pildil).Foto: Marina Pushkar / Postimees / Scanpix
Eelmisel aastal oli käis Põhja-Eesti Regionaalhaiglas mammograafilisel sõeluuringul rekordarv naisi - 6928, see on 13% rohkem kui aastal 2014.

Maikuu on rinnavähi varajase avastamise kuu, mille eesmärk on teadvustada, et varases staadiumis avastatud rinnavähk on ravitav.

"Meil on on hea meel, et naiste teadlikkus rinnavähi varase avastamise tähtsusest on kasvanud. Iga naine saab oma tervise heaks teha seda, et sõeluuringule tulla," ütles Põhja-Eesti Regionaalhaigla radioloogiakeskuse juhataja doktor Maret Talk. "Iga tuhande sõeluuringu kohta avastasime kuus rinnavähi haigestumist," lisas ta. 84,2% sõeluuringul leitud rinnavähkidest olid varases staadiumis (I-II).

Rinnavähk on naiste kõige sagedasem pahaloomuline haigus.

Euroopas on rinnavähk esimesel kohal surmapõhjusena naistel vanuses 35-59. Euroopa Liidu riikide naistel on elu jooksul risk haigestuda rinnavähki 1:8.

Rinnavähi korral on otsustavalt tähtis jõuda ravile vähi varases staadiumis. Rinnavähi varaseks avastamiseks ellukutsutud mammograafilised sõeluuringud aitavad märgatavalt vähendada suremust rinnavähki, erinevate maade statistika järgi 30-35%.

Eesti Vähiregistri värskema statistika järgi* on naiste, kellel diagnoositi rinnavähk lokaalses staadiumis, viie aasta suhteline elulemus 96%, lokaalselt ja/või regionaalselt levinud rinnavähi elulemus on 76%, kaugmetastaaside puhul aga 12%.

Jaanuaris avaldatud uurimuse1 kohaselt on Eestis rinnavähi kogusuremus vähenenud, peamiselt 50-59 vanuserühma arvelt (s.o Eestis sõeluuringu eagrupp), kus suremus on alates 2000 vähenenud üle 4% igal aastal.

Suremus on vähenenud ka alla 50-aastastel, kuid 60+ naistel püsib suremus juba alates 1996 samal tasemel. "Siit järeldub, et kindlasti tuleb naistel ka siis, kui neile enam sõeluuringu kutseid ei saadeta, olla aktiivsed ja jätkata regulaarset rindade kontrolli," ütles Maret Talk.

Sel aastal oodatakse rinnavähi mammograafilisele sõeluuringule naisi sünniaastatega 1956, 1958, 1960, 1962, 1964, 1966. Sõeluuringu sünniaastate naised mammograafiaks saatekirja ei vaja.

Nooremad rinnakaebustega naised ja pärilikku riskigruppi kuuluvad naised (perekonnas emal, õel või vanaemal on diagnoositud rinnavähk) saavad uuringule tulla rindu kontrollima perearsti, naistearsti või muu eriarsti saatekirjaga. Samuti oodatakse vanemaid naisi, kes Eesti sõeluuringu sihtgrupist välja on jäänud, sest risk haigestuda jääb kõrgeks ka hiljem.

Regionaalhaigla radioloogiakeskuses töötab juba neljandat aastat rinnakabinet. Rinnakabinetti on oodatud naised kõikjalt Eestist, kui neil esineb rinna-alaseid probleeme, küsimusi või kaebusi. Vajalik on perearsti või eriarsti saatekiri. "Aastas avastame üksnes regionaalhaigla rinnakabinetis 90-100 esmast rinnavähi juhtu, s.o umbes 15% kõigist Eesti esmajuhtudest," ütles Maret Talk.

Eelmisel aastal külastas rinnakabinetti regionaalhaiglas 2912 naist, kellel 97 juhul diagnoositi rinnavähk.

Rinnakabinetti pöördujatele tehakse vajadusel radioloogilised uuringud ja võetakse ultraheli kontrolli all koeproov kahtlasest koldest. Lisaks lühikestele järjekordadele on rinnakabinetil veelgi eeliseid. Kui radioloog kontrolli käigus rinna kasvaja avastab, suunatakse patsient kiiresti edasi raviarsti vastuvõtule.

Doktor Riina Kütneri juhtimisel tegutseb regionaalhaiglas rinnavähi töörühm, kus kogenud rinnakirurgid, keemia- ja kiiritusraviarstid ning patoloogid koos radioloogide ja nukleaarmeditsiini arstidega ühtse meeskonnana rinnavähi juhtusid koos arutavad ja haigetele parimat võimalikku diagnostikat ja ravi pakuvad.

Euroopa mammograafilise sõeluuringu juhised näevad ette skriinida naisi vanuses 50-69. Eesti on ainus Euroopa Liidu riik, kus ei järgita neid juhiseid ja sõeluuringule kutsumine lõpetatakse palju varem: 2016. aastal kutsutakse Eestis sõeluuringule vaid naisi vanuses 50-60.

Rinnahaigustega tegelevate spetsialistide-arstide seisukoht on, et uuringutega tuleks jätkata ja naise vanemas elueas, kuna risk rinnavähki haigestuda jääb kõrgeks naise elu lõpuni.

Täpsemalt saab lugeda regionaalhaigla radioloogiakeskuse juhataja Maret Talki blogipostitusest.

*Esmasjuhud diagnoositud 2005–2012, elulemusanalüüsi periood 2010–2014. Allikas: Eesti Vähiregister.

Refereeritud:

1. A. Baburin, T. Aareleid, M. Rahu, L.Reedik, K. Innos „Recent hanges in breast cancer incidence and mortality in Estonia: transition to the west.“ Acta Oncologica, 11.01.2016

Äripäev
29. April 2016, 15:12

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi