Ilusa nimega ohtlik haigus: pronkstõbi

Addisoni tõves käsi on pronksja tooniga.
Addisoni tõves käsi on pronksja tooniga.Foto: http://www.physio-pedia.com
Addisoni tõbi on harvaesinev endokriinsüsteemi häire, mille korral neerupealised ei tooda piisaval hulgal steroidhormoone. Arenenud maailmas kõige sagedasemaks põhjuseks autoimmuunne genees.

Selle haiguse sagedus varieerub 1:16 000-1:100 000. Enim esineb seda vanuses 30-50 aastat. Ohtlik Addisoni tõve juures on see, et see võib kiiresti progresseeruda eluohtlikuks kriisiks, mis toob kaasa väga madala vererõhu ja isegi kooma.  

Addisoni tõbe jaotatakse primaarseks, sekundaarseks ja tertsiaarseks. Primaarse vormi korral on kahjustunud neerupealise koor otseselt (näiteks infektsiooni tõttu), sekundaarse puudlikkuse korral on kahjustus on hüpofüüsi tasemel ja tertsiaarse puudulikkuse korral hüpotaalamuse tasemel. Kõige rohkem esineb primaarset puudulikkust.

Addisoni tõve tunnused võivad ilmneda järk-järgult. Patsient on väsinud, esineb pearinglust seismisel, püsti tõusmisel. Esineb lihasnõrkust, kaalulangust, iiveldust, meeleoluhäired, liigese- ja lihasevalusid. Visuaalselt võib esineda nahal hüperpigmentatsioon, eriti kui elatakse päikselistel laiuskraadidel.
Pigmentatsioon esineb nahal ka päikesele mitteeksponeeritud aladel, nt. nahavoldid, hõõrdumiskohad, peopesad, huulteservad, armid, genitaalid, rinnanibud jne.
Addisoni tõve korral võib kaasneda ka teisi autoimmuunseid haiguseid, näiteks I tüüpi diabeeti, vitiliigot ja autoimmuunset türeoidiiti.

Addisoni tõve kriis võib tekkida, kui keha satub kriisisituatsiooni, nt. avarii, vigastus, operatsioon, raske infektsioon või muu haigus. Kiiresti võib järgneda surm.

Addisoni tõve kriisi tunnusteks võivad olla: äkiline valu jalgades, seljas, kõhus, oksendamine, teadvuse häired, sünkoop, hüpoglükeemia, krambid, kehatemperatuuri tõus.
Diagnoosimisel leitakse kortisooli ja ACTH tasemetes ning neerupealise koore vastased IgG-antikehad. Ravi seisneb asendusravis prednisolooni või hüdrokortisooniga.

Äripäev
26. April 2016, 16:11

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi