Millal on hääl ära ja millal juba häälehäire?

ITK nina-kõrva-kurguarst Kristel Kalling tegeleb nii laste- kui ka täiskasvanute hääleprobleemidega.
ITK nina-kõrva-kurguarst Kristel Kalling tegeleb nii laste- kui ka täiskasvanute hääleprobleemidega.Foto: Erakogu
Kaebusteks, millega pöördutakse arsti poole häälehäirete korral, on seletamatu hääle kähedus ja - väsimine teadaoleva infektsiooni, trauma või muu selge põhjuseta.

Millised on häälehäire tunnused? Hääl võib olla ka kare, räme, katkev, hääle kõrgus väheneb, hääl on juhitamatu. Rääkimise hulka vähendatakse. Kõri on kuiv, kipitav, valulik. Tekib köhatamine. Kaebused tekivad ka laulmisel.  Laulmise järgselt võib tekkida hääle kähedus ja valu. Kõri on kuiv, on kõditustunne. Valjuhäälsel laulmisel ei saa kõrgeid noote välja laulda. Pianos laulmine on raskendatud.

Püsiv kähedus või ebapuhas laulmine esineb ka pärast 24-48 tundi häälepuhkust.

Kaebuste tekke soodustavaks faktoriks on pikaaegne suitsetamine, liigne valju häälekasutus, rääkimine suurenenud müra taustal, pikaaegne kokkupuude kemikaalide, tolmude ning suure vahelduva temperatuuriga, samuti emotsionaalne suur stress. Häälehäireid uuritakse (video)larüngostroboskoopial. Samal meetodil on võimalik uurida ka neelamis-ja hingamisfunktsiooni, ebaselge  köha ja tükitunde põhjusi.

Logopeedi roll häälehäirete korral
Hääleteraapia edukus sõltub eelkõige sellest, milline on logopeedi ja patsiendi vaheline koostöö. Patsiendil  peab tekkima motivatsioon,tahe endaga töötada,et probleeme tekitav kõnemudel muutuks.
Esimest logopeedi ja patsiendi vahelist kohtumist loetakse hääleteraapias olulise tähtsusega.Esimesel kohtumisel   palutakse veel kord kirjeldada  häälehäiret,et saada lisateavet (emotsionaalsete stressifaktorite olemasolu,meditsiiniliste lisauuringute vajadus,kõnetehnika hindamine jms).

Patsient saab teada,kuidas toimib kõne (hääle)mehhanism ja kuidas seda hoida (mis võiksid olla tema häälehäire põhjustajad). Sõltuvalt düsfoonia olemusest, valitakse vastav ravimeetod .Meetodi valikul lähtutakse  võtetest (harjutustest),mille abil toimub  parim häälepaelte liikuvus (kontrollitud eelnenud häälepaelte instrumentaalsel uuringul).

Hääleteraapias tegeldakse palju hingamistreeninguga  (hääle vallandamine, -juhtimine, jõudluse suunamine jne), artikulatsiooniaparaadi liikuvuse parandamisega (resonantsruumide muutmine,häälduse parandamine).

Tähtsal kohal on töö kehaga (pinged,nende tajumine,võtted pingetest vabastamiseks). Hääleteraapia pikkus võib olla erinev.

NB! Rahvusvaheline hääle tervise päev on 16. aprillil ja seda tähistatakse ka Eestis.

TASUB TEADA Hääle hügieen
* Tarbida kuni 2 liitrit toasooja, ilma mullita vett
* Ära liialda kohvi, tee, kakao, koola, šokolaadi ja piimaga
* Arvesta toiduga ja toidukordadega
* Ole teadlik oma ravimitest, haigustest
* Ole ettevaatlik kodukeemiaga
* Lõpeta kohe suitsetamine, ka passiivne suitsetamine ja narkootikumid
* Pööra tähelepanu oma keskkonnale. Vajadusel puhasta ja niisuta
* Vähenda alkoholi tarbimist
* Pese käsi, väldi nakkusi
* Anna häälele puhkust. Jälgi häälekoormust
* Vältida võimalusel  hääle  puhtaks köhatamist
* Väldi müra, ära karju, kasuta selleks abivahendeid
* Väldi sosistamist
* Räägi aeglasemalt
* Väldi stressi
* Väldi kõnelemisel kaela ja õlavöötme pinget, lõdvesta ennast
* Jälgi oma hingamist,  kasuta kõnelemisel/laulmisel head hingamistuge
* Jälgi rühti, võimle
* Liigu värskes õhus
* Puhka, maga piisavalt

Äripäev
08. April 2016, 12:31

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi