Viirushaigus võib haarata ka silmad

Viiruste perioodil võib juhtuda, et nohu ja köhaga koos esineb ka silmapõletik. Enamasti möödub see nagu ka nohu, kuid üksikjuhtumitel retseptiravimiteta ei pääse.


Konjunktiviit on silma limaskesta põletik, mis ei puuduta ainult täiskasvanuid, vaid ka eelkooliealisi ning väiksemaidki lapsi. Silmapõletiku kõige tavapärasem tunnus on silmade punetamine, mis on põhjustatud veresoonte laienemisest. Silmad võivad olla vesised ning mõnikord esineb ka limaniite ja on rähmased. 

Kui põeme viirushaigusi, on väga oluline vedeliku tarvitamine, et viirusi nn välja pesta. Sama põhimõte kehtib ka viirusliku silmapõletiku korral. Kui silmapõletik kestab kauem kui viis päeva, tuleks pöörduda perearsti poole, kes vajadusel määrab retseptiravimi.

Viiruslik konjunktiviit
Enamlevinud on viiruslik silma limaskesta põletik, millele tihti eelneb või esineb koos viirusliku üldhaigusega. Silmad punetavad, esineb pisaravool, hõõrdumistunne, valguskartlikus ja sageli võib põletikus silm ka kipitada. Levib see enamasti piisknakkuse või kui saastunud sõrmega hõõrutakse silmi. Enamasti algab põletik ühest silmast ning levib sealt teise, selletõttu on varajane märkamine väga oluline, nagu on oluline ka käte hügieen. Viiruslik silma limaskesta põletik ei levi ainult laste seas, vaid on väga nakkav ka täiskasvanutele.
See on nagu nohu, mis taandub teatud aja järel ise. Kuid silmapõletikust tekkivat ebamugavustunnet saab leevendada, kui abiks võtta põletikku leevendavaid silmatilkasid või kunstpisaraid.

Silmade niisutamine onhea vahend silma pesemisel, seda võib teha ka nõrga kummelitee lahusega. Kindlasti ei tohiks põletikulistele silmadele teha kompressi, sest niiske ja soe keskkond just soodustab haigustekitajate vohamist.

Kui esikohal on sügelus, siis võiks eeldada, et tegemist on allergilise konjunktiviidiga. Sellisel juhul esinevad põletikule omased sümptomid - silmad jooksevad vett, esineb punetust ning silmad sügelevad. Lisaks silmakaebustele, võib esineda ka allergiline nohu, nahaprobleemid ning astma. Suurem tõenäosus selle esinemiseks on siiski kevad, kus loodus alles tärkab ning kõik on värske. Ka sellisel korral on abi kunstpisaratest, mis allergia tekitaja silmast välja peseb.

Bakteriaalne konjunktiviit
Bakteriaalse põletiku korral lisanduvad punetusele ja pisaratevoolule ka silmalugude turse, rähmasus, mädane eritis ja laugude sügelus. Väga sageli just bakteriaalse silmapõletiku korral erineb rähma ning seda võib olla palju just hommikuti. Ripsmed on sageli kinni kleepunud ning silmi on raske avada. Ei ole harvad juhud, kus haigus algab viirusest, aga hõõrudes ebamugavusest silmi, viiakse bakterid viirustele lisaks ja nii tekibki segainfektsioon. Bakteriaalse silmapõletiku ravi määrab perearst, mis kestab reeglina 5-7 päeva ning on antibiootiline ravi silmatilkade ja -salvide näol.

Inimesed, kes kasutavad kontaktläätsi, peavad põletiku ilmnedes kohe läätsed silmast eemaldama ja need ära viskama, sest haigustekitajad jäävad ka pärast puhastamist kontaktläätsede sisse ja kui need pärast ravi uuesti silma panna, siis nakatub silm uuesti.

Nii viiruslik kui ka bakteriaalne silmapõletik on väga nakkavad. Isegi 2 nädala pärast viirusliku põletiku algust on kerge teisi inimesi nakatada. Bakteriaalse silmapõletiku puhul öeldakse sageli, et nii kaua kui silm on rähmane, on haigus nakkav. Seda peaks eriti jälgima laste puhul, kes käivad lasteaias ja koolis, sest lapsed katsuvad enam haiget silma ning siis ümbritsevaid esemeid. Oluline on hoolitseda kate puhtuse eest, vahetada käterätikut, padjapüüri ning desinfitseerida pindu ning käsi.

Punetavad silmad, mis võivad näida lausa verised, ei pruugi alati aga tähendada kurja põletikku. Ootamatult tekkiv ja ehmatav vaatepilt laheneb tavaliselt iseenesest.  Kuna veri on hea sööde mikroobidele, võiks sellisel juhul kasutada silma niisutavaid tooteid, et vältida põletiku teket. Niisutus loputab haigustekitajad silmast välja.

Muretsema peaks glaukoomi ägeda hoo korral. Silmad on punetavad ning vesised, kuid oluline selle juures on, kui sellega kaasneb nägemise udusus ja tugev valu silmas ning selle ümber. Sellisel juhul tuleb kindlasti pöörduda koheselt arsti poole või õhtusel ja öisel ajal EMOsse.

Blefariid ehk lauservapõletik
Rähmasus ja punetavad silmalaud viitavad täiskasvanute puhul ka blefariidile ehk lauservapõletikule. Blefariidi soodustavad stress, sagedane põdemine, organismi kaitsevõime nõrgenemine, suitsetamine, ebasobivad kosmeetikavahendid ja geneetilised põhjused. Haigestumist põhjustab aga inimese enda loomulikku mikrofloorasse kuuluv või väliskeskkonnast silmalau äärele kinnitunud bakter, mis hakkab takistama silmalau äärel asuvate rasunäärmete tööd. Tekib punetus, põletustunne, kipitus, sügelus, ketendus, rähmasus, odraiva (rahetera ehk halasioon). Hommikuti võivad rähmased olla ka ripsmed. Haigus on üldjuhul krooniline ning seda pole võimalik täielikult välja ravida. Põletiku kontrolli all hoidmiseks määrab raviskeemi ja ravimid silmaarst. Kõige olulisem võte haiguse ohjamisel on igapäevane laugude hügieen: ripsmekarvade ja ripsmevahede hoolikas rähmast puhastamine, sooja vee kompressid ja süstemaatiline laugude massaaž.

ODRAIVA
Odraiva ehk rahetera ehk halasioon on väga tihe kaebus apteeki pöördumisel. Kahjuks ei ole odraiva raviks pakkuda ühtegi selleks mõeldud silmatilka ega salvi. Rahetera kõige paremaks eemaldamiseks võib kasutada rahvameditsiini - kuldsõrmust või keedumuna. Seda võimalust teavad paljud, et kuldsõrmus vastu riideeset soojaks hõõruda ning siis odraiva vastas hoida, nii võib teha ka keedetud munaga. Muna ei tohi kindlasti olla tuline vaid soe ning kooritud. Soe muna asetatakse vastu rahetera ning hoitakse seni kuni odraiva avaneb ning sisu välja jookseb. Pärast seda tuleb kindlasti silm voolava vee all puhastada ning mõnda aega kasutada kunstpisaraid.

Äripäev
25. March 2016, 11:56

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi