Öösiti käivad tualetis ka nooremad naised

Öine tualetikülastus muudab naised päeval uniseks.
Öine tualetikülastus muudab naised päeval uniseks.Foto: Scanpix
Hiljutise uuringu käigus selgitati välja, et noktuuria ehk öine tualetikülastus esineb ligikaudu kolmandikul fertiilses eas naistest.

Esile tõstetakse asjaolu, et nimetatud seisund ei piirne ainult eakate patsientidega nagu tihti on arvatud. Uuringus, mille tulemused avaldati ajakirjas Korean Journal of Urology, tehti ühtlasi kindlaks, et noktuuria oli oluliselt seotud alumiste kuseteede sümptomitega, esinedes kolmveerandil üliaktiivse põie sündroomiga naistest.

Uuring hõlmas 1636 algkoolilaste ema, kes elasid Türgis Ankara linnas. Nende keskmine vanus oli 34,4 aastat (vanusevahemik 20-46 aastat) ning noktuuria esines 567 patsiendil (34,7%). Tulemuste aluseks olid rahvusvahelisele inkontinentsuse lühiküsimustikule antud vastused. Kokku märkis 12,8% naistest, et neil esines öö jooksul kaks või rohkem urineerimisjuhtu.

Noktuuria levik suurenes koos vanuse, kehamassiindeksi, raseduste arvu ja sünnitatud laste arvu suurenemisega. Mitme muutujaga analüüsi abil tehti kindlaks kolm olulist noktuuria riskifaktorit: suurem sünnituste arv, kõrgem vanus ja öise enureesi varasem esinemine.

Noktuuria oli märkimisväärselt rohkem levinud naiste hulgas, kellel esines ka teisi urineerimisega seotud sümptomeid ja haigusi. Seda kirjeldasid 68,0%, 73,3%, 73,5% ja 76,2% naistest, kellel esines vastavalt raske inkontinentsus, sage urineerimisvajadus, tungiv urineerimisvajadus ja üliaktiivse põie sündroom.

Teadlaste väitel, kelle meeskonda juhtis Hasmet Sarici (Ankara Õppe- ja Teadushaigla, Türgi), kinnitab nende uuring, et vanus on oluline noktuuria riskifaktor, kuna noktuuria levik kasvas 32%-lt 20-30-aastastel naistel 46%-ni 41-50-aastastel naistel.
Teadlaste sõnul soodustavad eaga seotud noktuuria väljakujunemist mitmed mehhanismid, sealhulgas öine polüuuria ja öine põie talitlusvõime vähenemine.

Siiski näitas uuring ühtlasi noktuuria suurt levikut ka nooremate naiste hulgas ning selle seost raseduse ja sünnitusega; noorematel naistel võib noktuuriat põhjustada põie talitlusvõime langus ja urogenitaalne prolaps.

Teadlased märgivad, et noortel täiskasvanutel võib täheldada erinevaid noktuuria tagajärgi, nagu näiteks unehäireid, meeleoluhäireid, elukvaliteedi langust ja hajameelsust. Seetõttu leiavad nad, et "noktuuria esinemise kohta tuleks küsimusi esitada ja vajaduse korral tuleks seda ravida."

Noktuuria on:
Seisundit, kus inimesel tuleb öösel tualetti minekuks üks või enam korda üles ärgata, nimetatakse noktuuriaks (lad k nocturia) ning uroloogide hinnangul on selle mõju tervisele alahinnatud. Põhjuseks on see, et põie maht väheneb ja uriini tootmine suureneb vananedes. Lisaks võivad seda mõjutada  kofeiini või alkoholi sisaldavad joogid õhtusel ajal, rohke vedeliku joomine enne uinumist, mõni ravim, menopaus, rasedus. Noktuurial võib olla ka teisi põhjused, nagu näiteks eesnäärme healoomuline suurenemine, põiepõletik, südamepuudulikkus (halvenemist südame võimet verd pumbata), I ja II tüüpi diabeet, kasvaja põie või kusiti piirkonnas, kuseteede infektsioonid, emaka prolaps.

Äripäev
09. March 2016, 07:01

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi