Grippi suri vaktsineerimata 14aastane

Terviseameti värskest gripiinfost nähtub, et eelmisel nädalal suri grippi ka üks 14aastane teismeline. Tegemist oli riskigruppi kuuluva noorega, kellele see haigus oli n-ö viimaseks piisaks.

Terviseameti avalike suhete juht Iiris Saluri märkis, et selle lapse puhul oli gripp tema eelneva haiguspildi taustal lihtsalt viimaseks piisaks. "Vahest oleks olnud võimalik midagi teha ja elu pikendada, kui laps poleks gripiviirusega üldse kokku puutunud," lisas ta. "Kahjuks see nii ei läinud ja nagu me oleme korduvalt, igal aastal ja veel enne seda rääkinud, siis krooniliste haigustega inimeste jaoks võib just gripp saada saatuslikuks."

Kõige kindlama kaitse annab tema kinnitusel vaktsineerimine, aga seni ei ole teada, et ükski gripi tõttu lahkunud oleks vaktsineeritud.

Raskeid juhtumeid palju
E-Tervise SA andmetel on hooaja algusest hospitaliseeritud 621 patsienti, neist vaid 19 protsenti olid vanemaealised (65+),  üle 21 protsendi olid inimesed vanuses 19-64, lapsi vanusrühmas 0-4 oli hospitaliseeritute hulgas ligi 30 protsenti.

Alates jaanuari lõpust on vajanud gripi tõttu intensiivravi 42 riskirühmadesse kuulunud inimest, neist kaks olid lapsed vanuses 7 ja 13 aastat, vanusrühmas  29-64 vajas intensiivravi 18 inimest ning  21 inimest olid vanuses 65 ja üle. Kaasuvatest haigustest olid esikohal kardiovaskulaarsed haigused. Andmed intensiivravi vajanute vaktsineerimise kohta kas puudusid või on kindlalt teada, et inimesed ei olnud vaktsineeritud.

Terviseametile teadaolevatel andmetel on sel hooajal gripi tõttu surnud 12 inimest vanuses 14 – 91 eluaastat. Kõik gripi tõttu surnud inimesed kuulusid riskirühmadesse.

Haigestumus hakkab vähenema

8. nädalal (22.02-28.02. 2016) pöördus arstide poole ülemiste hingamisteede viirusnakkuste tõttu 6048 haigestunut, neist üle  52 protsendi olid lapsed. Haigestunute üldarv vähenes eelneva nädalaga võrreldes 16 protsenti.

Keskmine haigestumus 100 000 elaniku kohta oli 460,5. Eesti keskmisest suurem oli viirusnakkustesse haigestumus Harjumaal, Ida-Virumaal, Narvas, Lääne-, Rapla- ja Viljandimaal. Haigestumus on enamikes maakondades langenud, mõnel pool püsinud samal tasemel.

Gripi ja gripilaadsete nakkuste sihipärase uuringu (sentinel-seire) kaudu registreeritud andmete põhjal langes gripitaoliste haigestumiste arv eelmisel nädalal 23 protsendi võrra, seejuures langes haigestumus kõikides  vanusrühmades.

Grippi haigestumuse intensiivsust võib hinnata nüüdsest madalaks, kuid  geograafilist levikut endiselt  laialdaseks.

 

 

Äripäev
02. March 2016, 17:59

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi