Miks ravijärjekorrad on ikkagi pikad? Haigekassa selgitab

Midagi pole muutunud 7 aastaga: 06. mai 2009 käis pildil olev Margit Võima Magdaleena polikliinikus nahaarsti juures ja pidi võtma tasulise aja, kuna tasuta aegadel on liiga pikk järjekord ning sellegipoolest pidi ta ka veel ukse taga ootama.
Midagi pole muutunud 7 aastaga: 06. mai 2009 käis pildil olev Margit Võima Magdaleena polikliinikus nahaarsti juures ja pidi võtma tasulise aja, kuna tasuta aegadel on liiga pikk järjekord ning sellegipoolest pidi ta ka veel ukse taga ootama.Foto: ÄP: Julia-Maria Linna
Uuringust „Eesti elanike hinnangud tervisele ja arstiabile 2015“ selgub, et üsna tagasihoidlik rahulolu eriarstiabi kättesaadavusega puudutab eelkõige Põhja-Eesti, sh Tallinna inimesi.

Küsisime haigekassalt, miks on kuuenädalasest ooteajast ülemineku üheks vabanduseks ebamäärane põhjus, et haiglas ei jätku arste.
Haigekassa saatis veebruari alguses paljudele inimestele koju infovoldiku, milles oli kirjas, et kui üldiselt peab olema ooteaeg eriarstile 6 nädalat, siis sellest võib üle minna ka põhjusel, et raviasutuses ei ole piisavalt arste.

Küsisime haigekassa tervishoiu- ja kommunikatsiooni osakonna juhataja Katrin Romanekovilt, miks on välja käidud ebamäärane põhjendus, millega annab välja vabandada ükskõik millise haigla pikenenud ooteaegu. Valisime näiteks ortopeedia eriala, kus mõnes suures pealinna haiglas arste justkui oleks, kuid aegu nende juurde ikka ei ole.

Romanenkov selgitas, et ooteaegade pikkuse ja põhjuste aruandlus on haigekassa ja lepingupartnerite vaheline igakuine regulaarne tegevus. Kord kuus esitavad haiglad haigekassale ravijärjekordade osas muuhulgas ka ooteaegade põhjuste andmestiku. Need andmed avaldatakse ka haigekassa kodulehel. "Aruandlusest näeme, et peamise põhjusena üle lubatud ooteajaga vastuvõttudes märgivad haiglad patsiendi valiku, teise põhjusena raviasutuse võimsuse," jätkas ta. Patsiendi valik tähistab olukorda, kus arsti visiiti sooviv inimene tahab minna konkreetse arsti juurde või just sellesse raviasutusse ning ei soovi kaaluda alternatiive. Raviasutuse võimsuse puudumine tähistab Romanenkovi sõnul tõepoolest seda, et haigekassa lepinguline maht on küll olemas, aga vaatamata sellele on olemasolevate arstide vastuvõtugraafikud juba broneeritud või siis ei ole arste piisavalt. "Lepingumahu ebapiisavust pika ooteaja põhjusena märgitakse kõige vähem," lisas haigekassa esindaja.

Tulles küsimuses toodud näite juurde, kui palju arste näiteks ortopeedia erialal vastu peaks võtma, siis sõltub see Romanenkovi sõnul teenuse nõudlusest Harjumaal ning haigekassa rahalistest võimalustest. "Teenuse nõudlus korrigeeritakse n-ö rahalise ressurssiga ja seejärel kujuneb teenuse rahastatav maht maakonnas tervikuna," selgitas ta. "Seejärel jagatakse teenuse maht erinevate lepingupartnerite vahel. Haigekassa kindlustatu võib pöörduda ükskõik millise lepingupartneri juurde teenuse saamiseks – ortopeedia erialal on haigekassal Tallinnas mitmeid partnereid. Nii oli 18. veebruaril digiregistratuurist kontrollitud tasuta ajad aprilli alguseks nii LTKH kui PERH," lisas Romanenkov.

Olukord muutub päevaga

Need ajad kaovad aga väga ruttu. Meditsiiniuudised proovis päev hiljem, 19. veebruaril, ja PERHis oli ortopeedile esimene tasuta aeg juba alles maikuu teiseks pooleks. Sama lootusetu oli seis ITKs, kus põlvedega tegelevad ortopeedid saaksid vastu võtta alles maikuus. Sinna on aga 10-12 nädalat kuue nädala asemel. Ainult LTKH oli endiselt saadaval üks vaba aeg aprilli alguseks. Kõige kiiremini pääseb Tallinnas nn tasuta ortopeedi vastuvõtule hoopis Medicumis, kus juba märtsi alguseks oli mitmeid vabu aegu.

Tervishoiuteenuste õigeaegse kättesaadavuse tagamine on Romanenkovi sõnul väga mitmetahuline küsimus, mis ei ole lahendatav vaid haigekassa lepingumahu suurendamisega. "Peame väga oluliseks, et  eriarstile suunamisel hinnatakse konkreetse patsiendi tervisemure pakilisust ja sellest tulenevalt peab tekkima vastav ooteaeg eriarsti vastuvõtule," selgitas ta. "Mõni patsient võib oodata kauem ja kes suunava arsti hinnangul vajab kiiremini konsultatsiooni, peaks ka saam kiiremini aja eriarstile".
Üks võimalus on siin e-konsultatsioon, mida perearstid järjest enam ka kasutavad.

Äripäev
19. February 2016, 16:11

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi