Aga kuhu jääb siis kanasupp?

Kuigi pole reaalseid tõendeid, et see suudaks külmetushaigust ravida, on haiged inimesed seda rohkem kui 800 aasta vältel kinnitanud. Miks?

Kanasupp sisaldab lima vedeldavat aminohapet nimega tsüsteiin, ning mõned uuringud on näidanud, et kanasupp aitab kontrolli all hoida neutrofiile – valgeid vererakke, mis põhjustavad verepaisu.

Kõige parem on siiski mitte liigselt muretseda. Lihtsalt tuleb jälgida, et haige sööks, kui tal on kõht tühi, ning jooks ohtralt vedelikku (näiteks vett või mahla), et tema palaviku või lima tekke tõttu vähenenud vedelikuvarud taastuksid. Vältida tuleb aga kofeiini sisaldavaid jooke, kuna need võivad põhjustada sagedasemat urineerimisvajadust ja seetõttu suurendada dehüdratatsiooni ohtu.

Kuigi teil võib tekkida soov anda haigele külmetushaiguse sümptomite leevendamiseks käsimüügiravimitena saadaval olevaid dekongestante (ninna pihustatavad ksülometasoliin, nafasoliin) ja antihistamiine (ravimid, mida kasutatakse allergiliste seisundite raviks), pole peaaegu olemas tõendeid, et need tõepoolest toimiksid. Tegelikult võivad dekongestandid põhjustada hallutsinatsioone, ärritust ja südame rütmihäireid, eriti imikutel, ning neid ei tohiks anda alla 4aastastele lastele ilma eelnevalt arstiga nõu pidamata. Ning tänapäeval on paljud eksperdid seisukohal, et reeglina pole mingit põhjust anda neid ravimeid alla 6aastastele lastele.

Järgnevalt on toodud mõned võimalused, kuidas külmetusest tingitud ebamugavust leevendada:
* Soolveetilgad ninasõõrmetesse tilgutamiseks, et ninakinnisust leevendada (neid saab osta igast apteegist)
* Õhuniisuti kasutamine, mis suurendab õhu niiskussisaldust
* Vaseliini määrimine nahale nina alla
* Köhakommid või –tilgad aitavad leevendada kurguvalu (ainult üle 3aastastele lastele)
* Soe vann või soojenduskott aitab valu leevendada
* Kuuma duššiaur aitab lapsel kergemini hingata


Äripäev
29. January 2016, 13:38

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi