Väike haavaravi kiirkursus

Igaüks meist on kogenud kas kriimustusi, marrastusi, hõõrdumisi, torke-, väiksemad lõikehaavu või kergemaid põletusi. Et haavad halvaks ei läheks ja kiiresti paraneksid, tuleb neid õigesti hooldada.

Meeles tuleb pidada, et paraneda saab ainult puhas haav. Haava seisundit tuleb jälgida. Ära ei tohi unusta, et lihtsamad haavad, kriimud, marrastused paranevad ka iseenda immuunsüsteemi toel, ilma ravimata.

Samas peab arvestama, et ka väikesed haavad ja marrastused võivad pahaks minna. Kui haava algusest peale õigesti ei hooldata, võib neis tekkida põletik. Haavapõletikku põhjustavad haava sattunud bakterid või muud haigustekitajad. Haavaümbrus on siis turses, punetav, kuumav ja valulik. Hiljem võib lisanduda pindmine nahamädanik. Tavaliselt kulgeb see pärast mädaniku  välja tulemist paranemisega. Vahel tungib  põletik sügavamale kudedesse ja põhjustab lisaks ka palavikku. Ravita võib olukord muutuda ohtlikuks.
Probleemiks on ka naha paranemisel tekkiv armkude, mis on seda suurem, mida halvemini ja aeglasemalt nahavigastus paraneb. Loe siit ka seda, miks ei tohi jõuda troofiline haavandini.

Haavahoolduse põhitõed
Tegele tohterdamisega ainult puhaste kätega. Haav ja haavaümbrus tuleb puhastada korralikult kas voolava kraaniveega või 0,9% keedusoola lahusega (apteegis füsioloogiline lahus). Mida põhjalikumalt haava loputada, seda väiksem on hilisem haavanakkuse oht. Võõrkehad (klaasikillud, puupinnud) tuleb eemaldada.
Haava desinfitseeritakse kindlasti kui haav on nn must (üle 6 tunni vana, juhtus välitingimustes, oli kokkupuude saastunud objektiga, näiteks mullaga, naela jalga astumine, koera-kassihammustused jne.). Desinfitseerimiseks sobivad erinevad apteegis müüdavad desinfitseerimislahused (Chemisept, jne.), PVP-joodi (Braunovidon), polüheksaniidi (Prontosan) tooted.  

Plaastrid ja sidumine
Rohke verejooksu korral seotakse peale steriilne rõhkside. Sidet kasutatakse ka kui haava töödeldakse haavasalviga või kui haavapind on suur.
Plaastri valik sõltub haava suurusest, asukohast ja seisundist.  Plaaster kinnitatakse kuivale ja puhtale nahale nii, et kogu haav oleks kaetud. Eelistada tuleks plaastreid, mis ei kleepu haavale, sest plaastri eemaldamisel võib vigastada paranema hakanud haava. Kindlasti tuleb jälgida, et plaastri alla ei tekiks põletikku (valulikkus, turse, palavik, punetus). Määrdunud ja lahti tulnud plaaster asendatakse vajadusel uuega. Olemas on ka valuraviplaastrid.

Põletustele, villidele, lõikehaavadele ning marrastustele ja kriimustustele sobivad hüdrokolloidplaastrid (Compeed), mis kiirendavad haava paranemist, leevendavad valu ja takistavad põletiku tekkimist. Tavalist haavakoorikut ei teki. Tekkinud valge geel väldib plaastri kleepumist haavale ning loob soodsad tingimused haava paranemiseks. Plaaster eemaldub ise või vahetatakse seda teatud aja möödudes. Samas peab jälgima põletikutunnuseid.

Aerosoolplaastrid ehk haavaliim (Compeed, Hansaplast) moodustab naha pinnale õhukese õhku läbilaskva veekindla kihi, mis kaitseb nahka vee ja mustuse eest. Haavaliim sobib ka kapillaarverejooksu sulgemiseks kui ka suurtele haavapindadele.

Haava paranemist soodustavad vahendid
Paranev haav vajab niiskust. Vajaliku keskkonna loomiseks sobivad  haavageelid (Normgeel, Prontosan). Nad pehmendavad kuiva kude, aitavad vältida mikroobide sattumist nahapiirkonda ning vähendavad haava valulikkust ja põletikku kudedes. Mädasele või tugevalt punetavale, põletikulisele haavale tuleb pärast puhastamist peale panna Braunovidon salvi. Mitmesuguste salvide kasutamisel peab arvestama, et rasvased salvid võivad aeglustada haavade paranemist.

Haava paranedes võib nahk ebameeldivat kiheleda. Sel juhul määrida nahka astelpaju, kummeli, saialille, dekspantenooli sisaldavate salvide-kreemidega (Panthenol), mis muudavad uue naha pehmemaks ja elastsemaks kui ka kiirendavad selle tekkimist.

Haavad paranevad aeglasemalt, kui
· inimene põeb diabeeti, aneemiat, reumat või leukeemiat,
· toidus on liiga vähe C-vitamiini, tsinki, rauda ja vajalikke valke,
· inimene on eakas,
· samal ajal kasutatakse teatud ravimeid (vereringet halvendavad ravimid,  kasvajavastased preparaadid, hormoonravimid),
· haavas on võõrkehasid, surnud kudet, hüübinud vere tükikesi,
· haav on nakatunud, on tekkinud bakteriaalne põletik,
· esinevad vereringehäired, eriti vigastatud piirkonnas,
· on tugev haavavalu,
· inimene suitsetab.


Äripäev
26. January 2016, 14:38

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi