Piimahambad - kuidas neid õigesti hooldada?

Lapse hammaste eest hoolitsemine algab juba enne esimese hamba suhulõikumist. Eeldus selleks, et lapse hambad terved püsiksid, on aga lapsevanemate terved hambad.

Esimesed piimahambad hakkavad läbi igeme piiluma umbes kuue kuu vanusel beebil. Lisaks sellele, et piimahambad on väga olulised söömisel ja rääkimisel, valmistavad need ette kohta hiljem suhulõikuvatele jäävhammastele.

Hambakaaries on maailmas enimlevinud krooniline haigus, mis nakkub lähedaselt lapsele sülje vahendusel - tavaliselt huultele suudluse, lusika või luti vahendusel. Sellepärast on oluline, et lapsevanematel endal oleksid hambad terved. Kuna nakkust happelist keskkonda tekitavate mikroobidega pole võimalik vältida, siis klassifitseeritaksegi hambakaaries kroonilise haigusena. Tasub teada, et auk hambasse hakkab tekkima kohe, kui hammas suhu lõikub.

Suu mineraaliainevahetuse suunda on kodus kõige lihtsam kontrollida suhkrukella jälgides ehk hambasõbralikult toitudes.

Hammaste lõikumine

Juba enne hammaste suhulõikumist tuleb imiku suud korrapäraselt puhastada.

Puhastamiseks võib kasutada ümber oma sõrme mähitud niisutatud lapikest või apteegist ostetud spetsiaalset sõrmeharja.

Piimahammastel on oluline roll nii lapse söömisel kui ka kõne arengul. Tavaliselt lõikuvad 6ndal elukuul läbi igeme alumised lõikehambad, mille järel ilmuvad varsti nähtavale teised lõikehambad. Nii jätkub lõikumine järgneva kolme aasta kestel, kuni kõik 20 piimahammast on suus.

Muret võiks tunda siis, kui esimese eluaasta lõpuks ei ole ühtegi hammast suhu lõikunud. Siis tuleb pöörduda arsti poole. Ka näiteks enneaegselt sündinud lastel võivad hambad tavapärasest mõned kuud hiljem suhu lõikuda.

Hambalõikumise valu leevendamine

Hamba suhulõikumisega kaasneva pakitsuse ja valu leevendamiseks võiks puhta sõrmega lapse igemeid masseerida.

Kuna hammaste lõikumise ajal eritub palju sülge, võib lapse suu ümbruses tekkida punane lööve. Selle leevendamiseks tuleb sülge kuivatada pehme lapiga tupsutades. Põletikunähtusid aitab alandada niisutav kaitsekreem või hügieeniline huulevõie.

Hammaste lõikumise ajal rahustavad imikut jahedad joogid ja tahked toidud. Külm leevendab igemete põletikunähtusid. Ka närimislelusid võiks enne lapsele andmist külmkapis jahutada. Rahustavalt võib mõjuda külma niisutatud riidelapinurga nätsutamine.

Lapsele võib pakkuda närimiseks kõvemat toitu, näiteks kuivikut, õunalõiku või kurgiviilu. Kuna imemine võib olla raskendatud, siis võiks last toita tilaga tassist.
Jälgi hammaste lõikumise ajal tähelepanelikult beebi käitumist ja kehatemperatuuri. Mõnikord peetakse arstiabi vajava terviseprobleemi (näiteks keskkõrvapõletiku) nähtu ekslikult hammaste lõikumisega kaasnevaks põletikuks.

Kui lapsel on kõrge palavik või väga tugev valu, tuleb pöörduda arsti poole, sest need ei ole tavapärased hammaste tulekuga kaasnevad nähud.

Esimene hambahari

Kui esimesed piimahambad on lõikunud, tuleb neid hakata puhastama.

Äsja suhulõikunud hammast on mugav puhastada sõrmeotsa kinnituva harjaga. Tervenisti suhulõikunud hambaid võib hakata pesema hambaharjaga. Hambahari peab olema pehmete harjaste ja väikse peaga. Õiges suuruses harjaga mahub beebi suus kõikjal hõlpsalt puhastama.

Äripäev
14. January 2016, 14:37

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi