1966. aastakäigu naised saavad esimese rinnavähi sõeluuringu kutse

Viiekümnes sünnipäev toob Eestis naistele kaasa ka esimese rinnavähi avastamise sõeluuringu kutse. Seega sel aastal saavad kutse need naised, kes on sündinud 1966. aastal. Edasi kutsutakse neid uuringule kaheaastase intervalliga kuni vanuseni 62.

Haigekassa annab teada, et sõeluuringud on võimalus tervetele naistele kinkida endale ja oma lähedastele kindlustunne oma tervise osas. Sõeluuring on terviseuuring, mille käigus uuritakse elanikkonna kindlaid vanuserühmi ehk riskirühmi ja mis on mõeldud eelkõige tervete, ilma kaebuste ja sümptomiteta naistele. See on võimalus ennetada või varakult avastada emakakaela- või rinnavähki.

Aastas avastatakse üle 600 rinnavähi esmasjuhu ning rinnavähki sureb veidi üle 200 naise aastas.

Kutset ei võeta kuulda

Vaid veidi üle poolte kutse saanud naistest osaleb rinnavähi sõeluuringutel. 2013.aastal osales rinnavähi sõeluuringul kutse saanutest 53% ja 2014. aastal 58%. Kõige aktiivsemad on olnud Saare (2014. a osales 72%) ja Jõgeva (2014. a. osales 69%) maakonna naised. Madalaim on naiste aktiivsus olnud Ida-Virumaal, kus rinnavähi sõeluuringus 2014.aastal osales 50% (2013. aastal 43%) kutse saanud naistest.

Kutse saadetakse naise rahvastikuregistris olevale aadressile paberkandjal. Kui rahvastikuregistri andmed on ebatäpsed või elatakse ajutiselt teises kohas, siis ei pruugi kõik kutsed kahjuks adressaadini jõuda. Kui naine kuulub  kutsutavate sihtrühma ning talle ei ole hiljuti uuringut tehtud, võib ta ka kutset ootamata uuringule registreeruda. Sõeluuringule registreerimisel kontrollitakse eelkõige sünniaastat ja ravikindlustuse kehtivust. Uuringule tulekul tuleb kaasa võtta isikut tõendav dokument. Ravikindlustust omavatele naistele on uuringud tasuta.

Haigekassa kodulehe kaardirakenduselt leiab üles kõik sõeluuringut teostavad raviasutused, sh mammogaafiabussi ajagraafiku.

Lisainfot saab haigekassa infotelefonilt 669 6630 või 16363.

Oluline on varajane avastamine, sest varases staadiumis rinnavähk ei anna endast märku

Rinnavähi kahtlusega arsti poole pöördumise põhjuseks on enamasti see, et rinnas avastatakse n-ö tükk. Lisaks võib ohumärgiks olla muutunud rinnakuju (näiteks naha sissetõmme rinnal), rinnanibu sissetõmme, eritis rinnanibust, rinna nahavärvi muutus või kaenlaaluste lümfisõlmede suurenemine. Sageli tähendab see aga juba haiguse arenemist algkoldest kaugemale. Tegelikult annab haigus endast organismis märku varem, kuid need muutused võivad jääda silmale märkamatuks. Rinnanäärme radioloogiline uuring ehk mammograafia on üks võimalus avastada kasvaja enne kui ta on endast märku andnud ja organismis levima hakanud. Mammograafiat kasutatakse ka rinnavähi sõeluuringutel.

Varakult avastatud rinnavähk on paremini ravitav, võimaldab vajadusel kasutada rinda säästvaid operatsioonimeetodeid ja on tervenemise eelduseks.

 

 

Äripäev
01. January 2016, 14:17

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi