Kaalu vähendamisega II tüüpi diabeeti tõrjuma

Uuritavatele oli tehtud kaalu vähendav operatsioon.
Uuritavatele oli tehtud kaalu vähendav operatsioon.Foto: Raul Mee
Rasvumine on oluline II tüüpi diabeedi riskifaktor, millega on seotud ligikaudu 90–95% USA diabeedijuhtudest. Kuid hiljuti läbi viidud uuringu tulemused näitavad, et kaalu vähendamise operatsioon võib seda riski märkimisväärselt leevendada.

Teadlaste meeskond, kelle hulka kuulus ka professor Martin Gulliford Suurbritannia Londoni King’s College’ist, avaldas uuringu tulemused ajakirjas The Lancet Diabetes & Endocrinology.

Varasemad uuringud on näidanud, et kaalu vähendamise operatsioonid (bariaatriline kirurgia) võib osutuda tõhusaks strateegiaks II tüüpi diabeedi ravimiseks rasvunud patsientidel. Kuid prof Gulliford märgib koos kolleegidega, et seni on väga vähesed uuringud käsitlenud küsimust, kas kaalu vähendamise operatsioon võib takistada diabeedi väljakujunemist rasvunud patsientidel. Sellele küsimusele soovisidki teadlased oma uuringuga vastust saada.
Nad analüüsisid Suurbritannia Kliiniliste Uuringute Andmebaasis sisalduvaid haiguslugusid ja tegid kindlaks 2167 ilma diabeedita rasvunud täiskasvanut, kellele oli tehtud üks kolmest kirurgilisest protseduurist: maost möödajuhtiv operatsioon, maopaela asetamine või vertikaalne gastrektoomia.

Maost möödajuhtiv operatsioon, mille korral seedesüsteem maost mööda juhitakse, on kõige levinum kaalu vähendamise protseduur. Maopaela asetamise puhul paigutatakse mao ülaosa ümber täispuhutav pael, mille tulemusena mao maht väheneb, vertikaalse gastrektoomia korral aga eemaldatakse ligikaudu 80% maost.
Kontrollisikuteks valisid teadlased samuti 2167 rasvunud patsienti sarnaste vanuse, soo, kehamassiindeksi (KMI) ja veresuhkru taseme näitajatega, kellele polnud kaalu vähendamise operatsiooni tehtud või kes olid saanud muud rasvumisega seotud ravi. Vaatlusaluseid jälgiti 7 aasta jooksul.

Kaalu vähendamise operatsioon vähendas II tüüpi diabeedi riski 80%

Teadlased leidsid, et jälgimisperioodil kujunes 177 kontrollisikul välja II tüüpi diabeet, kaalu vähendamise operatsiooni läbinud patsientide hulgas oli aga vastav arv ainult 38.

Teadlased arvutasid välja, et isegi pärast seda, kui võeti arvesse teisi tegureid, mis mõjutavad diabeedi väljakujunemist rasvunud isikutel (nagu näiteks suitsetamine, hüpertensioon ja kõrge kolesteroolitase), vähendas kaalu vähendamise operatsioon II tüüpi diabeedi riski patsientide hulgas 80%.

Neid tähelepanekuid kommenteerides ütles prof Gulliford: “Saadud tulemused lubavad arvata, et bariaatriline kirurgia võib olla äärmiselt tõhus meetod diabeedi tekke vältimiseks tugevalt rasvunud meestel ja naistel.

Tuleb välja selgitada, kuidas oleks võimalik kasutada kaalu vähendamise operatsiooni koos füüsilise aktiivsuse suurendamise ja tervisliku toitumise edendamise meetmetega üldise diabeedi ennetamise strateegia osana.”
Teadlased märgivad, et nende uuring on siiski teatud määral piiratud. See ei hõlmanud näiteks patsiente, kellele oli teostatud vähem levinud kaalu vähendamise protseduure, nagu biliopankreaatiline diversioon, milles on kombineeritud maost möödajuhtimine ja väiksema maomahu loomine. Seetõttu pole ka selge, kuidas sellised protseduurid rasvunud patsientidel II tüüpi diabeedi riski mõjutaksid.

Lisaks sellele ütlesid teadlased, et patsiendid, kellele teostati kaalu vähendamise operatsioon, võisid kontrollisikutega võrreldes diabeedi ennetamise nõuandeid (tervislik toitumine ja füüsiline tegevus) paremini järgida.
“Siiski panime me tähele, et operatsiooni läbinud isikutele kirjutati tõenäolisemalt välja hüpertensioonivastaseid ravimeid või statiine, mida võib vahel seostada diabeediga,” lisavad nad.

Uuringut puudutavas juhtkirjas ütles Jacques Himpens Belgia Saint Pierre’i Ülikooli Haiglast, et prof Gullifordi ja tema kolleegide tähelepanekud aitavad meil paremini mõista, millist mõju avaldab bariaatriline kirurgia II tüüpi diabeedi ennetamisele. Siiski märgib ta, et “paljud küsimused jäävad endiselt vastuseta.”

Ta lisab, et tarvis oleks rohkem tõendeid, et endokrinolooge selle mõju olemuses veenda Veebruaris teatas Medical News Today uuringust, mille kohaselt enamik naisi, kellele on tehtud kaalu vähendamise operatsioon, selle protseduuri läbimist ei kahetse, kuid paljud neist tunnistavad, et see tekitab emotsionaalseid probleeme.

Äripäev
30. November 2015, 09:40

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi