Eesti beebidel on päris palju vitamiini B12 puudust

Vitamiin B12 leidub palju ka näiteks munades, mida ema peaks raseduse ajal piisavalt sööma.
Vitamiin B12 leidub palju ka näiteks munades, mida ema peaks raseduse ajal piisavalt sööma.Foto:
Üle-eestilise vastsündinute sõeltestimise pilootprojekti aasta kokkuvõte andis doktorant Karit Reinsoni sõnul üllatava teadmise, et Eestis on päris paljudel vastsündinutel vitamiini B12 puudus.

Reinson rääkis, et aastase perioodi jooksul diagnoositi omandatud vitamiini B12 defitsiitsus kuuel lapsel, kelle ainevahetus normaliseerus pärast süste.
“Mis oli huvitav, et Eestis on juba palju vastsündinuid, kellel on vitamiini B12 defitsiit nii suur, et see häirib nende ainevahetust – võrreldes USAga oli see meil väga kõrge,” lausus ta.
Nende laste emadel peale ühe, kes ei soovinud analüüsi anda, oli Reinsoni sõnul vitamiini B12 tase normis või normi alumisel piiril ja ükski neist emadest ei olnud taimetoitlane.

Pilootprojekt toimus 1. jaanuarist 2014, tavapärasele vastsündinute sõeltestile lisati juurde 18 uut ravitavat ainevahetushaiguse testi. Uuring kestis 31. detsembrini.
Sõeltestiti 13 632 beebit, kellest välja kutsuti 32 last. Lisaks ühe lapse vanemad pole tagasikutsele regageerinud.  
Valepositiivseid analüüse oli Reinsoni sõnul 25. Eestis tegi see 0,18% (0,28% aasta esimesel poolel ja 0,09% pärast 1. juulit). Saksamaal oli see protsent näiteks 0,33.

Äripäev
03. December 2015, 10:32

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi