Kas andropaus meestel on tervisehäire või miski muu?

Vastab Medita kliiniku androloog-uroloog Kristo Ausmees.

Andropaus on vananemisega seonduv muutus, mis mõjutab alates 50. eluaastast suuremat hulka meestest.

Seega on andropaus meeste üleminekuiga, mida seostatakse meessuguhormooni taseme languse ja laiemalt hormonaalse tasakaalu muutumisega mehe organismis.

Andropausi riskifaktorid on paljuski sarnased mitmete teiste vananemisega seotud üldhaigustega. Alkohol ja tubakas ning nende pikaajaline tarvitamine mõjutab väga tugevalt meesuguhormooni tootmist ja taset organismis. Samuti  stress ja ületöötamine, kroonilised üldhaigused, ülekaalulisus.

Hormonaalse tasakaalu muutus on meestel hiiliv ja pole võrreldav naistel esinevate järskude kehaliste muutustega. Üldiselt on kaebused hästi aeglase kuluga. Uuringutega on näidatud, et meessugu-hormoonide tase langeb enim 30 ja 50 eluaasta vahel, seejärel enamasti stabiliseerub. Keskmiselt langeb testosterooni tase tervel täisealisel mehel 1% aastas.

Mis tüüpi ravimeid andropausi leevendamiseks kasutatakse?

Sarnaselt naistega kasutatakse hormoonasendusravi. Haiguse varases järgus on tihti abi ka riskitegurite vähendamisest ja elustiili muutusest.

Hormoonasendusravi on saadaval süstelahuste ja suukaudselt manustatavate kapslitena, teatud erijuhtudel kasutatakse ka nahale kinnitatavaid ja ravimit imendavat plaastrit. Siiski on viimase ravimvormi kasutamine väheste uuringute tõttu veel lapsekingades.

Kaebuste puudumisel võiksid tavauuringud olla perearsti juures, vajadusel sealt suunamisega eriarstile. Hormoon­asendusravi määramine ja edasine jälgimine peaksid toimuma meestearsti või endokrinoloogi juures.

 

 

Äripäev
22. September 2017, 09:23

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi