Kuidas toimib kinesioteipimine?

Vastab füsioterapeut ja koolitaja Lauri Rannama.

Kinesioteip on valmistatud puuvillasest kangast ja tehtud sama elastseks nagu meie nahk. Kaetud on see soojusega aktiveeruva akrüülliimiga. Seda tuleb meeles pidada teibi paigaldamisel. Hõõrumine aitab sellel paremini liimuda keha pinnale. 

Kinesioteip ei sisalda mingeid medikamente ega allergilisi aineid. Selle toimet võib seletada alljärgnevalt: kui lihased on ületöötanud või muul viisil traumeeritud, siis nad lähevad põletikulisteks ja tursuvad.

Tursunud lihas avaldab seespoolt survet nahale, mistõttu aeglustub nende vahele surutud lümfiringe, lümfivedeliku kuhjumisel aktiveeruvad valuretseptorid. Retseptoritest lähtuvad valuimpulsid pidurdavad reflektoorselt lihase tööd, mistõttu need jäigastuvad ja nõrgenevad. Sellise lihase talitlus on häiritud ja valulik.

Tekkivat valu-spasm-valu tsüklit on võimalik kinesioteibi asetamisega kõrvaldada. Kinesioteibi toimemehhanism seisneb selles, et kui lihas viia teibi asetamisel venitatusse, siis teip ja selle all asetsev nahk moodustavad algasendisse tuues väikeseid kortsukesi.

Kortsukesed tekitavad nn naha ülesse tõstmise efekti, mille tulemusena suureneb vaba ruum naha ja nahaaluse koe vahel ja paraneb lümfivedeliku ringlus. Valuvaba liigutamine koos teibi pideva nahka tõstva toimega kiirendab oluliselt kudede taastumist. 

Parima tulemuse tagab kindlasti spetsialisti abil teipimine, kuid järgides kõrvalolevaid näpunäiteid, saab kinesioteipimisega hakkama igaüks.

Äripäev
22. September 2017, 13:14

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi