Kuidas jagu saada tolmuallergiast?

Vastab perearst Svea Rosenthal.

Kodus leiduv tolm koosneb igasugustest osakestest, kaasa arvatud taimne õietolm, surnud naharakud ning riide- ja paberikiud.

Asja teevad veel halvemaks tolmulestad. Kuigi kogu tolmust on pea võimatu täielikult vabaneda, on siiski mõned lihtsad nipid, mis aitavad leevendada allergikute elu ning hoida kodu tervislikku keskkonda ka nendel, kellel allergiaga probleeme pole.

Voodipesu. Tolmulestad, mis on nähtavad vaid mikroskoobi all, armastavad elada linadel, patjadel ja madratsitel.  Tolmulestade vähendamiseks vaheta voodipesu iga nädal ja pese seda vähemalt 60 kraadi juures.

Kapid. Kapis olevad rõivad heidavad palju kiudaineid. Parim viis on hoida üleriided rõivakottides, plastpakendites ja karpides, mis lukustavad kiud ning ei lase tolmul koguneda. Abiks on isegi kõige tavalisem prügikott. Iga kord, kui avad kapi ukse, klopi nähtamatu tolm riietelt, rätikutelt ja voodipesult.

Põrandad. Ära ignoreeri põrandal laiali olevaid riidehunnikuid, mänguasju, ajakirju, raamatuid. Põrandal olevate asjade ümbert puhastamine ei aita vabaneda tolmust nende sees ja vahel.

Vaibad. See võib tunduda liialdusena, kuid põranda vaipkatted on enamasti toodetud saasteainete kiududest ning toimivad tolmulestadele magnetina. Kui kõrgtasemel hooldust pole võimalik tagada, siis soovitatakse jääda lehtpuu, vinüüli, linoleumi või plaaditud põrandakatte juurde.

“Tolmukogujad”. Pehmed mänguasjad, seinatapeet, raamatud, nipsasjakesed ja kunstlilled. Väldi nii villaseid kui ka suletekke. Eelistada tuleks ka mööblit, mis on valmistatud puidust, plastikust, nahast või vinüülist, sest seda on kergem puhastada.

 

Äripäev
22. September 2017, 13:07

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi