Mida teha, kui rasedus lööb kõhu kinni?

Vastab Põhja-Eesti Regionaalhaigla endokrinoloog Mart Roosimaa.

Raseduse ajal tekkiv kõhukinnisus on üsna tavapärane ja jääb sageduselt alla ainult rasedusaegsele iiveldusele. Sarnaselt mitterasedatega on kõhukinnisuse põhjused ebapiisav vedelikikutarbimine, vähene füüsiline aktiivsus, madala kiudainesisaldusega dieet. Erinevuste puudumise tõttu ei erine ka ravi tavapärasest ravist mitterasedatel.

Üksikutel juhtudel võib kõhukinnisuse põhjuseks olla ka endokriinhaigus, mis on otseselt või kaudselt seotud hormooni tasemega. Sellisteks näideteks on autoimmuunse türeoidiidi tagajärjel tekkinud hüpotüreoos, primaarne hüperparatüreoos, ja I tüüpi diabeedi tüsistusena tekkinud autonoomne neuropaatia. Nende haiguste esinemisel on kõhukinnisuse puhul tegemist ühe haiguse sümptomiga mitmest ja vajalik on eelkõige nende haiguste endi käsitlus.

Abi saab pehmendajatest
Rasedad peavad jooma palju vedelikku ja suurendama väljaheite hulka juur- ja puuviljadega ning kiudainerikka toidu söömisega. Kui sellest ei aita, võib manustada soole sisu pehmendajaid või soole mahtu suurendavaid aineid. Tugevatoimelisi kiire toime algusega kõhulahtisteid ja klistiiri tuleb vältida.

 

Äripäev
21. September 2017, 16:19

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi