SARS

SARS on äge hingamisteede haigus, mille sümptomiteks on kõrge palavik, külmavärinad, peavalu, isutus ja lihasevalu. 3.–7. haiguspäeval tekivad hingamisraskused ja kuiv kinnine köha.

2003. aastal, mil oli haiguse esimene puhang, omistasid Maailma Tervishoiuorganisatsioon, USA Haiguste Ennetamise ja Kontrolli Keskus ning Kanada Nakkushaiguste Ennetamise ja Kontrolli Keskus SARSile järgmised sümptomid:

- haigus algab 38 kraadini või kõrgemale tõusva palavikuga,
- kaasnevad külmavärinad,
- halb enesetunne,
- kurguvalu,
- pea- ja lihasevalu,
- harva esineb kõhulahtisust.

Haiguse 3.-7. päeval ilmub kuiv kinnine köha, hingeldus ning hingamispuudulikkus. Kuni viiendik haigestunutest vajab seetõttu kunstliku hingamisaparaadi abi. SARSi suremus on seni jäänud alla 10%.

Palaviku tõusu ajal on kopsude röntgenpilt patoloogilise leiuta, hingamispuudulikkuse tekkimisel ilmuvad interstitiaalsed infiltraadid ja pneumoonia leid.

Haiguse algfaasis on vere lümfotsüütide arv vähenenud, leukotsüütide arv on normaalne või mõnevõrra väiksem. Raske haiguskulu korral kujuneb pooltel haigetest välja leukopeenia ja trombotsütopeenia. Hingamispuudulikkuse faasis tõusevad kreatiin-fosfokinaasi ja maksa transaminaaside väärtused. Neerude talitlus tavaliselt ei kahjustu.

Ravi

Haiguse raskus varieerub kergetest juhtudest kuni surmajuhtudeni. Haiguse spetsiifiline ravi puudub. Seni on kasutatud bakteriaalse atüüpilise pneumoonia vastast ravi antibiootikumidega, on kasutatud ka viirusevastaseid preparaate oseltamiviri ja ribavirimi ning lisatud steroidpreparaate.

Tegemist on küllalt kõrge nakatumisvõimega haigustekitajaga, mis levib peamiselt piisknakkuse teel. Suuremas ohus on siiski need, kel on vahetu kontakt haigestunud inimesega, näiteks haigeid ravivad meditsiinitöötajad, haige pereliikmed jne.

MaailmaTervishoiuorganisatsioon on kinnitanud, et kopsupõletikule sarnanevat ägedat hingamisteede haigust SARSi tekitav viiruse geneetiline kood on tuvastatud, mis on suur samm edasi vaktsiini loomiseks.

allikas: terviseamet. Vaata värskendusi siit.

Äripäev
27. October 2016, 14:23

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi