Salmonelloos

Salmonelloos on bakteriaalne toidumürgitus. Inimene nakatub saastunud toidu ja vee tarvitamisel, toorpiima joomisel. Nakatumise tagajärjel tekib äge soolepõletik palaviku, kõhu- ja peavaluga, kõhulahtisusega, iivelduse ja vahel ka oksendamisega.

Salmonelloos on tüüpiline ja kõige sagedamini esinev bakteriaalne toidumürgitus, mis on levinud kogu maailmas.

Salmonelloosi tekitajaks on Salmonella bakter, millel on erinevatel andmetel üle 2500 serotüübi. Kõige sagedamini põhjustab haigestumist serotüüp Salmonella enteritidis.

Nakkusallikas
Nakkusallikaks on inimene (haige, paranev haige, bakterikandja), kanad, kanapojad, kalkunid, veelinnud, sead, veised, närilised, lemmikloomad (kilpkonnad, sisalikud, roomajad, närilised), koerad ja kassid.

Haigustekitajate levimine
Salmonellad paljunevad nakatunud inimese, looma või linnu seedekulglas. Inimene nakatub haige või bakterikandja (eriti ohtlikud bakterikandjad on toidukäitlejad) inimese, looma või linnu roojaga saastunud toidu (liha, munade jm) söömisel või toorpiima, vee joomisel. Küllalt sageli levivad haigusetekitajad rist-saastumise teel, mil toores looma- või linnuliha puutub töötlemise käigus kokku valmistoiduga, näiteks salatiga, puu- ja köögiviljadega. Haigusetekitajad levivad inimeselt-inimesele fekaal-oraalsel teel. Nakatamiseannuse suurus on >102-3 bakterit.

Lõimetusperiood
Lõimetuseperioodi pikkus on (6)12-(36)72 tundi.

Nakatamisohtlik periood
Haige on nakatamiseohtlik mõnest päevast mõne nädalani. Pärast haiguse põdemist eritab 1% täiskasvanutest ja 5% kuni viie aasta vanustest lastest salmonellasid >1 aasta. Haigusnähtudeta kulgev bakterikandlus võib kesta mitu kuud.

Haigusnähud
Nakatumise tagajärjel tekib äge enterokoliit (soolepõletik) palaviku, kõhu- ja peavaluga, kõhulahtisusega, iivelduse ja vahel ka oksendamisega ning kujuneb vedelikukaotus. Nähud püsivad neli kuni seitse päeva. Rasketel haigusjuhtudel võib kujuneda septitseemia ja elundikahjustused (artriit, meningiit, endo- ja perikardiit, pneumoonia, püelonefriit jm). Immuunpuudulikkusega inimestel võib haigus kulgeda raskes vormis ja lõppeda surmaga.

Diagnoosimine
Salmonelloosi lõppdiagnoos kinnitatakse mikrobioloogilise uuringu tulemuse alusel. Haigusetekitaja isoleerimiseks uuritakse söötmel ja rikastuspuljongis haige väljaheidet (rooja). Immuunvastuse uurimiseks määratakse passiivse hemaglutinatsiooni meetodiga IgA, IgM ja IgG antikehade tase (diagnostiline on antikehade tiiter > 1:200) vereseerumis. Need antikehad moodustuvad esimese nädala jooksul pärast nakatumist ning IgA antikehad püsivad veres kaks kuud, IgM kolm-neli kuud ja IgG kuni seitse kuud.

Ennetamine
Salmonelloosi ennetamiseks tuleb täita isikuhügieeni, toiduhügieeni ja ohutu toidukäitlemise nõudeid. Tegelik salmonelloosi ennetamine algab looma- ja linnufarmis, kus tuleb vältida toiduloomade ja -lindude nakatumist salmonelloosi. Looma- ja linnulihaga ning munadega toiduahelasse sattunud salmonellad põhjustavad lõpptulemusena inimeste nakatumise.

Isikuhügieeni nõuded seisnevad järgmises:
• Käte pesemine sooja vee ja seebiga vähemalt 20-30 sekundi jooksul enne ja pärast a) toidu valmistamist, b) tualetis käimist, c) imiku mähkmete vahetamist ja
d) lemmikloomadega tegelemist;
• Pärast iga toidu valmistamist vahetage nõud ja töötlemisvahendid ning peske need puhtaks,
• Toiduvalmistamise käigus kasutage eelistatult paberist ühekordse kasutamise kuivatus- ja puhastuspaberit.

Salmonelladega ristsaastumise vältimiseks:
• Hoidke alati (ka külmkapis) looma-, linnu- ja kalaliha ning munad eraldi üksteisest,
• Kasutage võimalusel eraldi looma-, linnu- ja kalaliha lõikelaudu,
• Peske kõiki toiduvalmistamise vahendeid (nõusid, lõikelaudu, nuge jm) pärast seda, kui need on toore liha või munadega kokku puutunud,
• Ärge asetage valmistoitu nendele nõudele, kus enne seda on hoitud toorliha või -mune.

Pidage kinni liha- ja munatoitude kuumtöötlemise nõuetest

Alljärgnevaid temperatuure tuleb mõõta toidutermomeetriga toidu sisemuses.
• Igat liiki loomaliha > +71°C,
• Igat liiki linnuliha > +74°C,
• Täidetud lindude valmistamisel võivad salmonellad mitte hävida,
• Munasisaldusega road > +71 °C,
• Toormunad keeta valge ja rebu täieliku kalgendumiseni,
• Keedetud mune võib hoida toatemperatuuril kuni kaks tundi,
• Kalaliha > +63°C,
• Supi, kastme ja lihakastme korduvtarvitamisel kuumutada need keemiseni ning muud korduvtarvitamise toidud > +74°Cni.

allikas: terviseameti. Vaata värskendusi siit.

Äripäev
27. October 2016, 14:19

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi