Lamblioos

Lamblioos on sooleinfektsioon, mis võib kulgeda sümptomiteta või põhjustada kõhulahtisust, kõhu tursumist, valusid ülakõhus ja kõhnumist. Lamblioosi haigustekitajat tuntakse ka kui maksalutikat.

Lamblioos ehk giardiaas ehk maksalutikad on levinud kogu maailmas. Lapsed nakatuvad sagedamini hügieeninõuete mittetäitmise tõttu. Giardiaasi puhangud on seotud haigusetekitajatega saastunud joogivee või toidu tarvitamisega või suplemisega saastunud veekogudes.

Haigusetekitaja
Haigusetekitajaks on protozoa Giardia lamblia (G. intestinalis, G. duodenalis).

Nakkuseallikas
Nakkuseallikaks on põhiliselt nakatunud inimene ja harva - kodu- ning metsloomad.

Haigusetekitajad levivad

1) fekaal-oraalsel teel - roojaga saastunud kätega,

2) saastunud joogiveega, suplusveega või toiduga,

3) oraal-anaalseksi teel.

Haigusenähud
Nakatumise järgselt võib inimesel kujuneda

a) haigusenähtudeta haigusevorm,

b) äge kõhulahtisus

c) peensoole põletik, mille korral tekib krooniline kõhulahtisus, kõhuvalu- ja -krambid, sage roojamine, rasvroe ja kaalulangus.

Kuna giardiaas ehk lambliaas on sageli asümptomaatiliselt kulgev nakkushaigus, siis haigusetekitajate leid roojas või 12sõrmiksoole nõres ei kinnita mitte alati haigusprotsessi olemasolu. Seetõttu tuleb diagnoos kinnitada laboriuuringutega - ELISA või otsese fluorestsentstestiga.

Diagnoosimine ja ravi

Peamiseks analüüsiks on roojaanalüüs, kus otsitakse tsüste ja vereanalüüs, kus otsitakse giardiaantigeeni. Peterburi teadlaste poolt on loodud kuivanud sülje amülaasist erinevate parasiitide toksiinide määramise metoodika

Ägedate seisundite puhul kasutatakse ravils antibiootikume, peamiselt metronidasooli. Ravi kestus 5-7 päeva.

TASUB TEADA

Lamblioos on viburlooma Giardia lamblia poolt tekitatud peensooleinfektsioon. Lamblia eksisteerib vegetatiivse või tsüstilise vormina.Vegetatiivne vorm näeb välja pirnikujuline, pikkusega 10-25 mkm, laiusega 8-12mkm.Suuava lamblial ei ole.Toitub ainult peremees organismi lõhustunud toitainetest.
Lamblioos on sooleinfektsioon, mis võib kulgeda sümptomiteta või põhjustada kõhulahtisust, kõhu tursumist, valusid ülakõhus ja kõhnumist. Lamblioosi nakatub mustuse ja saastunud toiduainete (puuviljad) kaudu lamblia tsüstide sisse söömisel, mõnikord ka joogiveega. Lamblia tsüstid on väga vastupidavad ja võivad eluvõimelisena püsida pikka aega. Piisab saada näiteks joogiveega 10 lamblia tsüsti kui inimene ongi juba nakatunud. Ööpäevas eritab täiskasvanud lamblia kuni 18 miljardit uut tsüsti.

Äripäev
20. October 2016, 14:59

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi