Vastsündinu nekrotiseeriv enterokoliit

Nekrotiseeriv enterokoliit (NEK) on enamasti enneaegsetel vastsündinutel esinev põletikuline soolehaigus, mis tekib pärast toitmise alustamist. Probleemist annavad märku toitumisraskused (nt oksendamine), kõhupuhitused ja -pinge, veri väljaheites, kehatemperatuuri kõikumine, loidus või ülierutuvus.

Millal ja kui sageli NEK esineb?

Enamasti avaldub NEK esimese 10 elupäeva jooksul, kuid võib avalduda kuni 3. elukuuni. Mida väiksem on enneaegne, seda hiljem võib NEK tekkida. Alla 1500 g sünnikaaluga väikestel enne­aegsetel esineb NEKi 5-15%-l.

Kuidas NEK avaldub?

Esmalt tekivad toitmisraskused: suur toidujääk maos, oksendamine. Lisanduvad kõhupuhitus, kõhupinge, sooleparees, veri väljaheites. Raskel juhul tekib sooleseina mulgustumine, mille tagajär­jel soolesisu pääseb kõhuõõnde ja kujuneb kõhukelmepõletik e peritoniit. Lapse üldseisund muu­tub raskeks: kehatemperatuuri kõikumine, loidus või ülierutuvus, hingamispeetused, raskematel juhtudel ka vererõhu langus ja südametegevuse aeglustumine.

Kuidas NEKi diagnoositakse?

Tehakse erinevaid vereanalüüse, hinnatakse kõrvalekaldeid normist (põletikule iseloomulikud muutused, veresuhkru sisalduse tõus, elektrolüütide taseme langus), analüüse korratakse sageli. Diagnoosi aitab kinnitada kõhukoopa elundite ultraheli- ja röntgenuuring, kus võib nähtavaks tul­la sooleseina paksenemine põletikulise turse tõttu, õhumullikesed sooleseinas, vaba vedeliku või õhu esinemine kõhuõõnes. Ka neid uuringuid tehakse muutuste hindamiseks korduvalt.

Kuidas NEKi ravitakse?

  • Lõpetatakse suukaudne toitmine (0-dieet), vajalikud toitained ja vedelik manustatakse veeni­siseselt. Suukaudset toitmist alustatakse uuesti soolemuutuste kadumise järgselt.
  • Veenisisene antibiootikumravi.
  • Rasketel juhtudel, kui esineb soole nekroos ja mulgustumine, on vajalik kirurgiline ravi, sageli korduvalt.

Milline on NEKi prognoos?

Kergematel juhtudel, kui ravis sai piirduda ainult 0-dieedi ja antibiootikumide manustamisega, on tulemus hea, laps saab terveks.

Kahjustatud sooleosa kirurgilise eemaldamise järel võib tekkida lühikese soole sündroom, mis edaspidi põhjustab toitmisraskusi ja kasvuhäireid. Raskel juhul võib lapse toitmiseks olla vajalik soole avamine kõhule (stoom), mis hiljem suletakse.

Kuidas NEKi tekkimist ennetada?

Varane toitmine rinnapiimaga, soole väheveresuse e isheemia vältimine, varane põletikuvastane ravi nakkusohu korral.

Äripäev
31. May 2016, 11:30

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi