Hepatiit A ja B

Hepatiit on maksapõletik, mille põhjuseks on nakatumine ühega viiest viirusetüübist: A-, B-, C-, D- või E-hepatiidi viirusega. Kõik need viirused võivad põhjustada ägedat haiguse kulgu.

Mõned viirused, nagu B-või C-hepatiidi viirused, võivad põhjustada ka kroonilist nakkust. B-hepatiit on viiruslikest hepatiitidest kõige tõsisem. A- ja B-viirushepatiiti saab vaktsineerimise teel ära hoida.  A- või B-viirushepatiiti nakatumise oht on olemas ka siis, kui reisite Euroopas, mitte ainult Aasias ja Aafrikas.

Kuidas hepatiidid levivad?

A-viirushepatiiti haigestumine on viimastel aastatel olnud Eestis madal ning enamik haigusjuhtudest on sisse toodud.

A-hepatiit võib edasi kanduda ebapiisavalt kuumtöödeldud toiduga ning mereandidega, toore köögivilja, puuviljaga või salatitega.
•    Ohtlikeks nakkusallikateks võivad olla saastunud joogivesi, joogid või jääkuubikud, nõud, mis on A-hepatiidi viirusega saastunud, isegi, kui nad paistavad puhtad
•    A-hepatiit võib levida viirusega saastunud esemetega.

B-hepatiit on väga nakkav! Viirus kandub edasi nakatunud inimese vere või kehavedelikega.
•    B-hepatiit levib ka verega saastunud esemetega, näiteks tätoveeringute tegemisel, augustamisel, meditsiiniprotseduuride käigus, süstimisel
•    B-hepatiidi viirus võib siseneda organismi ka väga väikese nahakriimustuse kaudu. Isegi igapäevaselt kasutatavad tarbeesemed, nagu laenatud hambahari või žilett, võivad nakkust edasi kanda.
•    Viiruse levik toimub ka seksuaalkontaktide kaudu või sünnituse käigus nakatunud emalt lapsele.

Kui tõsine haigus on hepatiit?

A-hepatiit lõpeb harva surmaga, kuid haiguse kulg võib olla raske ja vajada pikaajalist haiglaravi või põhjustada haigusnähtude kordumist kuni kuue kuu jooksul.

B-hepatiidiga kaasneda võiv maksapõletik on sageli palju tõsisem haigus. B-hepatiidi viirus võib põhjustada kroonilist haigust, mis võib mitme aasta pärast areneda maksatsirroosiks või maksavähiks.

Hepatiidi sümptomid

Tüüpilised haigusnähud on naha kollasus, väsimus, kõhuvalu, iiveldus. Haigusel on pikk peiteaeg ning haiguse kulg võib olla sümptomiteta.

Äripäev
31. May 2016, 15:15

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi