Helicobacter pylori gastriit

Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel on Helicobacter pylori'ga nakatunud 70% arengumaade ja 20-30% arenenud maade elanikest.

Ainult väikesel osal nakatunutest kujuneb 12-sõrmiksoole haavandtõbi. Nakatutakse tavaliselt lapsepõlves ning aastate jooksul progresseerub mao limaskesta kõhetus.

Haigusetekitaja

Haigusetekitajaks on gram-negatiivne bakter Helicobacter pylori. Meestega seksivatel meestel on kõhulahtisuse tekitajana tuvastatud Helicobacter cinaedi ja Helicobacter fennelliae.

Nakkuseallikas

Nakkuseallikaks on nakatunud inimene, kelle ravita juhtudel püsib nakkus eluaeg. Tõenäoliselt on madala maomahla happesusega nakatunud inimesed suurema nakatamisohtlikkusega.

Haigusetekitajate levimine

Haigusetekitajad sisenevad inimese organismi suust-suhu või fekaalist-suhu teel. Erandina võib nakatumine toimuda nakatunud inimese oksega kokkupuutel, bakteritega saastunud joogiveega või gastroskoobiga.

Inkubatsiooniperiood

Gastriidi lõimetuseperioodi pikkuseks on viis kuni kümme päeva.

Haigusenähud

Bakternakkus võib põhjustada ägedat ja kroonilist gastriiti või haavandtõbe. Enamik nakatunud inimestest on aümptomaatilised. Võib kujuneda mao limaskesta atroofia ehk kõhetus ja metaplaasia ehk koeteisenemine ning kaugtagajärjena mao adenokartsinoom.

Äripäev
31. May 2016, 15:22

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi