Haavahooldus kodus

Haavapiirkonna hooldamisel on oluline jälgida, et piirkond oleks puhas ja kuiv. Kui haavas on põletiku tunnused, tuleb seda puhastada ja siduda.

Haavad on nahka või limaskesta kogu ulatuses läbivad vigastused. Haava ohtlikkus sõltub asukohast, suurusest, sügavusest ja saastumisastmest. Kergemate, pindmiste haavade, marrastuste ja hõõrdumiste hooldamisega saadakse ise hakkama, kuid saastunud haavade (näiteks loomade hammustused) ja sügavate haavade puhul peaks pöörduma traumapunkti. Et aga haavad kipuvad „halvaks minema“ ja seda eriti suve lõpus, augustis, on oluline korralik haavahooldus.

Pindmised haavad

Marrastused jt. väikesed haavad.

Verd voolab vähe.

Puhastada voolava vedelikuga.

Pind jm võõrkehad eemaldada.

Desinfitseerida.

Verejooks peatada.

Siduda.

Armi tavaliselt ei teki.

Sügavad haavad

Õnnetuste tagajärjel.

Verejooks.

Mitte puhastada veega.

Võõrkeha eemaldab arst.

Desinfitseerida.

Verejooks peatada rõhksidemega.

Kuni 6 tunni vanused haavu õmmeldakse.

Tekib arm.

 

 

 

Haavade kiire ja tüsistusteta paranemine sõltub haavaravist. Haavaravivahendite kasutamine oleneb haavaliigist ja haavaravi etapist.

Haava puhastamine

- Võimalusel pesta käed.
- Loputada haav või pesta.
- Kuivatada marliga tupsutades.
- Haava ümbrus puhastada.
- Vana side eemaldada pärikarva.
- Siduda sobiva tugevusega.

Haava loputus – võõrkehade, kahjustatud koe, haavakatu ja mikroobide väljauhtmine haavast ning haavapõhja nähtavaks muutmine. Jaheda lahusega loputamine aitab peatada väiksemat verejooksu. Puhast haava ei pea desinfitseeriva ainega töötlema, piisab puhta veega loputamisest. „Musta“ haava puhul tuleks haava ja selle ümbrust loputada (voolava/keedetud veega, nõrga keedusoola lahusega või apteegist saadava füsioloogilise lahusega) või muu desinfitseeriva vedelikuga. Võib kasutada looduslikke vahendeid kas lahjendatud kujul tinktuuri või õlina (greipfruudiseemne ekstrakt, teepuu, taruvaik, saialill, astelpaju, punane päevakübar). Haava niiskusesisaldust hoiab haava loputamine igakordsel sidumisel, samuti haavageeli kasutamine.

Haava sidumine – sideme valikul tuleb arvestada haavaeritise hulka ja valida vastava imamisvõimega side. Võimalus kasutada antiseptikumidega kombineeritud haavasidemeid, mis sisaldavad antiseptikumina ioonilist hõbedat, see toimib haavas põletikuvastaselt kuni 7 päeva (vt ka alalõiku „Plaastrid“). Väheneb vajadus igapäevase sidumise järele. Haava traumeeritakse vähem, tänu millele kiireneb paranemine.

Vajaliku niiskuse loomiseks paranevas haavas sobivad haavageelid. Nad pehmendavad, aitavad vältida mikroobide sattumist nahapiirkonda ning vähendavad haava valulikkust ja põletikku kudedes. Paiksete antibiootikumide kasutamist peaks vältima. Nad on näidustatud vaid siis, kui haavainfektsiooniga tõuseb palavik ja esineb ümbritseva koe põletik. Haava paranemine tekitab ebameeldivat kihelust. Sel juhul võib kasutada astelpaju, kummeli, saialille ja ka dekspantenooli sisaldavaid salve-kreeme mis muudavad naha pehmemaks ja elastsemaks kui ka kiirendavad naharakkude uuenemist. Sobivad ka antiseptilised naha hoolduskreemid (taruvaigu, mumioga).

Plaastrid – plaastri valikul lähtutakse haava suurusest, asukohast ja seisundist. Plaaster kinnitatakse kuivale ja puhtale nahale nii, et kogu haav oleks kaetud. Märjal/higisel või kreemitatud nahal ei kinnitu plaaster hästi. Tavalistel haavaplaastritel on keskel õrnast materjalist haavapadjake, mis enamasti on immutatud antiseptilise ainega. Eelistada tuleks plaastreid, mis ei kleepu haavale, sest plaastri eemaldamisel võib vigastada paranemisjärgus haava. Tuleb jälgida, et plaastri alla ei tekiks põletikku. Plaastrit kasutatakse vaid üks kord. Kui plaaster on nahalt lahti tulnud, siis pannakse haavale uus puhas plaaster.

Kaasaegsed haavaplaastrid loovad haavas soodsa niiskustaseme ja reguleerivad haava eksudatsiooni ning kaitsevad haava nii mehhaanilise trauma kui bakterite invasiooni eest. Samuti põhjustavad nad vahetamisel minimaalselt valulikkust ning kuna nende vahetus toimub harvem, siis on ka haava traumeerimine minimaalne.

Põletustele, villidele, lõikehaavadele ning marrastustele ja kriimustustele sobivad uudsed hüdrokolloidplaastrid, millel keskel olev osa kiirendab haava paranemist, leevendab valu ja takistab põletiku tekkimist. Hüdrokolloidmass vedeldub kokkupuutel haava eritisega ja moodustab valge geeli. Tavalist haavakoorikut ei teki. Tekkinud valge geel väldib plaastri kleepumist haavale ning loob soodsad tingimused haava paranemiseks. Plaaster eemaldub ise või vahetatakse seda teatud aja möödudes

Aerosoolplaastrid ehk haavaliim moodustab naha pinnale õhukese õhku läbilaskva veekindla kihi, mis kaitseb nahka vee ja mustuse eest.

Haavaga kaasnevad nähud

- Turse
- Verevalum
- Punetus ja kuumatunne
- Valu
- Eritis või verejooks
- Palavik üle 37,5 °C
- Haava lagunemine vaatamata õmblustele

Õmmeldud haava hooldamine

1. Esimestel päevadel pane haava piirkonda jääkott verevalumi, tursete, valu vähendamiseks. Külma ära pane otse nahale - võib tekkida külmakahjustus. Seepärast kata vigastatud koht sidemega, rätikuga vms ning pane sellele kilekott jääkuubikutega (või talvel lumega). Hoia korraga külma peal 10– 20 minutit, seejärel 40–50 minutit ilma jääkotita. Tee nii päeva jooksul mitmeid kordi.

2. Hoia haava piirkond puhas, kuiv.
- Näohaavad võib kodus, toas lahtiselt hoida, õues viibides kaitse plaastriga
- Peahaava kaitseks on õmbluste vahele kinnitatud marlitampoon, seda ära ise eemalda.
- Suuõõne haava korral söö jahedat, vedelat toitu, joo jahedaid jooke, loputa suud iga kord peale söömist jaheda kummelilahuga.
- Jäseme liigese piirkonna haavadele taga rahu. Istudes hoia vigastatud alajäseme piirkonda kõrgemal, käe pk haavade korral kanna kätt kolmnurkrätil.

3. Seo haava: Põletiku tunnuste puudumisel puhasta haava haavapuhastusvedelikuga (nt. Pharmacare antiseptiline lahus, Asept, Octenisept ), tupsuta haav kuivaks, aseta haavale steriilne side. Kui on tekkinud põletiku tunnused: puhasta haava haavapuhastusvedelikuga ja seo haav Braunovidoni salviga või kampriõliga. Seni, kui haavas püsivad põletiku tunnused, tuleb haava siduda kindlasti iga päev. Braunovidon sisaldab joodi ja ei sobi joodi allergiaga patsientidele.

4. Õmblused eemalda perearsti juures või haigla sidumistoas (eelnevalt registreerida) olenevalt haava asukohast 7–14 päeva möödudes.

5. Veega võib haava piirkonda pesta voolava vee all paar päeva peale õmblemist (kui ei ole öeldud teisiti).

6. Ära tarvita ravi ajal alkohoolseid jooke! Kui haav hakkab valutama, tekib turse, punetus, esineb vedelikueritus, tõuseb palavik – pöördu koheselt perearsti poole, polikliinikusse ortopeedi või kirurgi vastuvõtule või erakorralise meditsiiniabi osakonda.

Kuidas käituda haavaõmblustega kodus?

Haav peab olema puhas, kuiv ja seotud

Mitte märjaks teha

Sidet vahetada vajadusel või vastavalt arsti korraldustele

Valuvaigisti vajadusel

Saun ja vann keelatud

 

Õmbluste eemaldamise järgselt

24h hiljem võib plaastri ära võtta

Esialgu haava mitte märjaks teha

Haav võib vaid näida paranenuna, seepärast hoida puhta ja kuivana

On normaalne, et haav on punane ja naha pinnast kõrgem

Vajadusel võtta ühendust arstiga

 

Koostajad: Sisehaiguste kliinik, taastusraviosakond, vanemõde Piret Lillemaa

erakorralise meditsiiniabi osakond; vanemõde Mare Vridolin

Pärnu Haigla, Ristiku 1, Pärnu
Infotelefon: 447 3101 www.ph.ee

Infolehed on võetud Pärnu Haigla kodulehelt 20. mail 2016. Vaata värskendusi siit.

Äripäev
31. May 2016, 09:51

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi